Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Tanieją działki pod budownictwo jednorodzinne

tagi tematyczne ceny działek działki budowlane działki pod budownictwo grunty budowlane oferty nieruchomości
działka budowlana

Działki pod budownictwo jednorodzinne sukcesywnie tanieją od kilku miesięcy. Ceny działek są o około 20 procent niższe niż na początku 2013 roku. Najniższe stawki, w mniejszych miejscowościach, zaczynają się już od 10 złotych za m2.

Od początku 2013 roku ceny gruntów budowlanych zmniejszyły się średnio o 10 do 20 %. Oczywiście nie w każdej lokalizacji można kupić tani grunt. Jeśli jest to działka w granicach dużego miasta, bądź w miejscowościach w ścisłym jego sąsiedztwie, ceny nadal będą wysokie. Im jednak dalej od metropolii, tym taniej.
W miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków stawki mogą sięgać nawet 700–800 zł za m2, z kolei w najmniejszych miejscowościach jest to maksymalnie 100 złotych za m2.
Jak drogie mogą być grunty w rejonach dużych miast? Biuro nieruchomości WGN oferuje np. działkę w Bielanach Wrocławskich (bardzo blisko Wrocławia), o powierzchni 800 m2, przeznaczoną w planie miejscowym pod budownictwo jednorodzinne. Cena za ten grunt to 470 tys. zł. Stawka za metr wynosi w tym przypadku 570 zł.
Dla porównania działka o powierzchni 670 m2, położona w atrakcyjnym turystycznie Radkowie, w Kotlinie Kłodzkiej, na kameralnym osiedlu nowych domów jednorodzinnych, u podnóża Gór Stołowych, bardzo blisko znanych miejsc turystycznych takich jak Karłów, Błędne Skały, Wambierzyce czy też kurortów Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój – kosztuje 40 tysięcy, a więc 60 złotych za m2.


Galeria działek budowlanych:

W województwie mazowieckim działki położone bardzo blisko Warszawy, bądź w granicach miasta, osiągają ceny powyżej 1000 zł za metr. Taką działkę, o powierzchni 1000 m2, sprzedaje WGN na Żeraniu. Cena za tę nieruchomość to 950 tys. zł, czyli 950 zł za metr kwadratowy. To wcale nie jest rekordowa cena na rynku warszawskim, bo za działkę na Bemowie - 500 m2 z małym domkiem, sprzedawca chce aż 1500 zł za metr.

Ceny w podwarszawskich miejscowościach są dużo niższe. Za 1500 m2 działki w Grodzisku Mazowieckim (odległość od Warszawy to 35 km) sprzedający oczekuje 144 zł/m2. Z kolei działka o metrażu 3000 m2, położona 40 kilometrów od Warszawy, w miejscowości Wygoda Smoszewska, kosztuje już tylko 100 tys. zł, co daje 30 zł za metr.

W Małopolsce najdroższe działki budowlane są oczywiście w Krakowie, gdzie przeciętnie za teren w granicach miasta trzeba zapłacić od 200 do 500 zł za metr. Wśród najdroższych ofert w bazie sprzedaży WGN, jest grunt o powierzchni 700 m2, w lokalizacji Kraków–Skotniki, w cenie 430 zł za metr.
Poza Krakowem stawki są nawet kilkaset procent niższe. Za działkę o powierzchni 1900 m2,  w gminie Skrzyszów, oferujący oczekuje 20 zł/m2 i wcale nie jest to najniższa wycena, bowiem można znaleźć grunty jeszcze tańsze. Działkę o powierzchni 8900 m2 w gminie Siemiechów (zgodnie z planem miejscowym przeznaczoną pod zabudowę) można kupić już za 11 zł za metr kwadratowy. Do niedawna tak niskie stawki właściwie nie występowały. Teraz bez problemu można kupić w Małopolsce działkę za 10 zł/m2 np. w gminie Borzęcin. Średnie ceny, według danych WGN, dla całego regionu zawierają się w przedziale od 20 do 70 zł za metr.

Gdzie są najtańsze w Polsce działki pod budownictwo jednorodzinne? Województwo lubuskie – tu nawet w stolicy regionu, czyli Gorzowie Wielkopolskim, jest bardzo tanio. Jedna z ofert sprzedaży WGN dotyczy działki położonej około 4 kilometry od centrum miasta. Teren o powierzchni 984 m2 wyceniony został przez sprzedającego na 80 tys. zł. To, jak na duże miasto i centralną lokalizację, stawka niewątpliwie bardzo niska. W Gorzowie są też grunty, które można kupić za 49 zł za metr.

Poszukujący działek budowlanych nie powinni mieć obecnie problemów ze znalezieniem atrakcyjnych terenów po dobrych cenach, oczywiście pod warunkiem, że nie zależy im na gruntach w miastach. Nieco wyżej wyceniane są też grunty pod zabudowę w rejonach atrakcyjnych turystycznie, w znanych miejscowościach w górach czy nad Bałtykiem.

autor: Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 16.01.2014

Polecane artykuły
Miasto ogród czyli domy i mieszkania wśród zieleni. Galeria domów z ogrodami
Główną zaletą miasta ogrodu jest położenie domów wśród drzew i zieleni, co zapewnia...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Ile lat Polak musi oszczędzać, aby kupić mieszkanie za gotówkę?
Czy osoba, która nie ma żadnych zasobów finansowych i nie korzysta z kredytu hipotecznego...
Grunty rolne coraz droższe
Grunty rolne sprzedawane z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych wciąż drożeją. W trzecim...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.