Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Trudno wynająć mieszkanie bez mebli i sprzętu AGD

tagi tematyczne mieszkanie na wynajem najem mieszkania
.
.

Kuchenka, lodówka, kanapa czy szafa to standardowe i obowiązkowe wyposażenie mieszkania przeznaczonego na wynajem. Istotne braki w wyposażeniu mogą sprawić, że nieruchomości nie uda się wynająć, tym bardziej, że konkurencja na rynku najmu jest coraz większa.

Mieszkania bez mebli, sprzętu AGD oraz dostępu do Internetu, niemal automatycznie są dyskwalifikowane przez studentów, którzy stanowią w Polsce największą grupę najemców. Studenci nie mają bowiem czasu ani środków, by zaopatrzyć się we własną lodówkę, kuchenkę czy kanapę. I choć ich wymagania odnośnie wyposażenia nie są bardzo wysokie, to jednak w studenckim lokalu muszą się znaleźć niezbędne sprzęty. Podobne oczekiwania mają osoby młode, świeżo po studiach, które niedawno weszły na rynek pracy. Nie dysponują one odpowiednio dużymi środkami na zakup wyposażenia, a dodatkowo nie są zainteresowane urządzaniem najmowanego mieszkania. Poza tym organizowanie przeprowadzki z meblami pochłania czas i generuje koszty, a więc ma to sens jedynie przy wynajmie mieszkania na dłuższy okres. A młodzi ludzie, szczególnie studenci, nie przywiązują się do jednej lokalizacji i skłonni są do częstych zmian miejsca zamieszkania.

Aby mieszkanie bez wyposażenia znalazło najemcę, musi być po prostu tańsze. Chyba, że nieruchomość znajduje się w bardzo dobrej, prestiżowej lokalizacji. Na wynajem takich mieszkań na ogół decydują się osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej i życiowej, które szukają mieszkania na dłużej i dysponują własnym wyposażeniem. Mogą być to np. rodziny, które z różnych przyczyn przeprowadzają się, osoby szukające nowej nieruchomości ze względów zawodowych, biznesmeni i menadżerowie, którzy z podobnych przyczyn chcą mieć alternatywne mieszkanie w innym mieście i stać ich na urządzenie lokalu. Tacy najemcy zwykle poszukują lokali z wyższej półki, w atrakcyjnej lokalizacji.

Jeżeli nieruchomość oferowana na wynajem nie jest urządzona, ale znajduje się w centrum miasta, właściciel może zaryzykować próbę wynajmu bez wyposażenia.  Jednak w tym przypadku czas oczekiwania na najemcę może być dość długi.

Niektórzy wynajmujący celowo zwlekają z ostatecznym wykończeniem mieszkania, ponieważ gotowi są dostosować wystrój i wyposażenie do potrzeb konkretnego najemcy. Inna opcja – zwłaszcza dla klientów lepiej sytuowanych, szukających mieszkania o wyższym standardzie, to pełne wyposażenie mieszkania – z zastawą stołową, sztućcami i pościelą włącznie. Niewątpliwie czynsz najmu tak indywidualnie przygotowanego mieszkania będzie odpowiednio wysoki, a umowa długoterminowa.
Jeśli właścicielowi zależy na szybkim wynajmie nieruchomości z tzw. segmentu popularnego, koniecznie powinien ją wyposażyć w meble i sprzęty domowe. Warto zaznaczyć, że standard mieszkań na wynajem jest coraz wyższy i ma bardzo duże znaczenie przy wyborze mieszkania przez potencjalnego najemcę.
Dziś w mieszkaniach na wynajem już nikogo nie dziwią takie urządzenia domowe jak zmywarka do naczyń czy wysokiej klasy telewizor z dobrym pakietem kanałów TV. Oczywiście niezbędne minimum to Internet, kuchenka, pralka, kanapa, wyposażona kuchnia i szafa.

Sprawdź ogłoszenia: mieszkania na wynajem

Czym kierować się urządzając mieszkanie na wynajem?
Przede wszystkim trzeba określić do kogo adresujemy ofertę. Zupełnie inne wymagania będzie miał menadżer dużej firmy, a inne student. Elementy wyposażenia powinny być dostosowane do potrzeb potencjalnych klientów i standardu nieruchomości. Ważne, by tworzyły spójną kompozycję. Zagracone starymi meblami i sprzętami mieszkanie na pewno zniechęci najemców. Dlatego lepiej zainwestować, choćby niewielkie środki i kupić nowe sprzęty, bądź używane, całe komplety, o ile są wystarczająco zadbane.

Liczy się użyteczność i trwałość wyposażenia, tak by nieruchomość nie generowała szybko kolejnych nakładów. Niepożądane są rozwiązanie ekstrawaganckie np. krzykliwe kolory ścian, które nie każdemu mogą się podobać. Z mieszkania na wynajem powinny być usunięte przedmioty należące do właściciela, poprzednich lokatorów, a także wszystkie bezużyteczne gadżety.

autor: Katarzyna Pawłowska, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 03.02.2015

Polecane artykuły
Bezpieczny wynajem mieszkania. Jak przygotować umowę najmu?
Osoby, które wynajmują swoje mieszkania, często borykają się z wieloma problemami. Zdarza...
Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?
Zakup mieszkania pod wynajem to wciąż jedna z częściej wybieranych przez Polaków forma...
 Czy mieszkania blisko metra są droższe?
Home Broker przyjrzał się transakcjom dokonanym przez swoich klientów i sprawdził, jak...
Mieszkanie z kominkiem? Tak, to możliwe!
Kominek w domu jednorodzinnym to już standard. W mieszkaniu montaż tradycyjnego kominka...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.