Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Tylko małe i tanie działki budowlane znajdują nabywców

tagi tematyczne działki budowlane Nieruchomości
działka
działka

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie działkami pod budownictwo jednorodzinne zlokalizowanymi w Krakowie i okolicach. Na rynku działek budowlanych jest niewiele transakcji. Szybko sprzedają się jedynie działki oferowane w okazyjnych cenach oraz nieruchomości w bardzo dobrych lokalizacjach.

Potencjalni nabywcy poszukują działek niewielkich - przeważnie do 8 arów w granicach Krakowa i do 12 arów poza Krakowem. Im mniejsza działka, a co za tym idzie niższa cena, tym zainteresowanie nieruchomością jest większe. Najważniejsze czynniki, na które nabywcy zwracają uwagę, oprócz lokalizacji i ceny, to odległość od Krakowa oraz infrastruktura komunikacyjna umożliwiająca dojazd do miasta – mówi Maciej Trela, dyrektor krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości. – Co ciekawe, odnotowujemy dużą liczbę zapytań o grunty rolne, z możliwością ich późniejszego przekwalifikowania na działki budowlane. Niewielu klientów pytających o tego typu nieruchomości zdaje sobie sprawę, że zmiana kwalifikacji niektórych działek rolnych może nastąpić nawet za 20 lat – dodaje Maciej Trela.

działka budowlana, Kraków-Swoszowice
działka budowlana, Kraków-Swoszowice
fot.: Północ Nieruchomości
działka budowlana, Kraków-Swoszowice
działka budowlana, Kraków-Swoszowice
fot.: Północ Nieruchomości

Pomimo, że od początku roku 2012 ceny działek spadły o kilka procent, na rynku jest bardzo dużo ofert przeszacowanych. Niektórzy właściciele działek po kilkunastu miesiącach bezskutecznych prób sprzedaży nieruchomości postanowili obniżyć ceny. Jeśli cena jest dostosowana do sytuacji na rynku, sprzedaż działki budowlanej o powierzchni zbliżonej do 10 arów, przeznaczonej pod budownictwo jednorodzinne trwa średnio od 3 do 12 miesięcy.

Średnie ceny działek budowlanych zlokalizowanych w Krakowie (poza ścisłym centrum i Wolą Justowską) mieszczą się w przedziale 17 000 – 50 000 zł za ar. Działki w bezpośrednich okolicach Krakowa np. w Zielonkach, Modlnicy to wydatek od 17 000 do 28 000 zł za ar. Osoby dysponujące mniejszą kwotą mogą kupić dziesięcioarową działkę znajdującą się w odległości nie większej niż 20 kilometrów od Krakowa już za kwotę ok. 50 000 zł. Jednak takie oferty dotyczą działek z pewnymi wadami np. zacienionych lub z dużym spadkiem terenu. 

Sprawdź aktualne ogłoszenia: działki na sprzedaż w Krakowie i okolicach

autor: Wojciech Porębski - Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości

aktualizacja: 08.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.