Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ubezpieczenie domku letniskowego – co trzeba wiedzieć

tagi tematyczne domek letniskowy działka rekreacyjna ubezpieczenie domu
Domki letniskowe
Domki letniskowe

Działka z domkiem letniskowym to nieruchomość, z której korzystamy zwykle tylko w czasie urlopu. Przez pozostałą część roku domek letniskowy pozostaje bez opieki. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu domku letniskowego od kradzieży, dewastacji i różnych zdarzeń losowych. Ten rodzaj ubezpieczenia można połączyć z ubezpieczeniem domu całorocznego czy mieszkania.

Duża grupa Polaków deklaruje chęć zakupu działki z domkiem letniskowym
Z sondażu przeprowadzonego przez pośredników z biura Metrohouse, wynika, że aż 72% ankietowanych chętnie kupiłoby działkę letniskową. Najwięcej osób (38%) deklaruje, że na ten cel byłoby skłonnych przeznaczyć od 20 do 50 tys. zł, zaś blisko połowa pytanych uznała, że najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji są działki znajdujące się nad jeziorem. Olbrzymie znaczenie ma również stan przygotowania działki do użytkowania – przeszło 80% osób potencjalny zakup uzależnia od tego, czy znajduje się na niej domek letniskowy. Choć z takiej nieruchomości korzysta się przeważnie tylko podczas wiosenno-letniego wypoczynku, to rekreacyjnemu majątkowi warto zapewnić całoroczną ochronę. U niektórych ubezpieczycieli można na przykład wraz z ubezpieczeniem mieszkania wykupić dodatkową, całoroczną ochronę dla domku letniskowego.

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu domku na działce?

Aby ubezpieczyć domek letniskowy warto wiedzieć, jakie warunki musi on spełniać, abyśmy mogli skorzystać z ochrony. Przede wszystkim powinien być na stałe związany z gruntem, co oznacza, że musi mieć fundamenty, a także dach, ściany, okna oraz zamknięcie. Warunkiem zakupu ubezpieczenia domku letniskowego jako nieruchomości dodatkowej, jest posiadanie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Ochrona obejmuje domek wraz ze znajdującymi się w nim przedmiotami i działa w przypadku wystąpienia pożaru i innych zdarzeń losowych (wichury czy zalanie nieruchomości przez ulewny deszcz) oraz kradzieży z włamaniem. Ponadto w standardowym zakresie ochroną objęte są straty powstałe w wyniku dewastacji oraz szkody będące następstwem przepięć w instalacji elektrycznej. Do ubezpieczenia można zgłosić m.in. takie przedmioty jak sprzęt RTV/AGD, ogrodniczy, narzędzia elektromechaniczne czy spalinowe. Zakres ubezpieczenia obejmie więc typowe narzędzia używane przez działkowicza np. grabie, kosiarki, piły, aeratory. Oczywiście zakres ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

- Cena ubezpieczenia uzależniona jest przede wszystkim od klasy palności materiałów, z których wykonany jest domek, dokładnie oszacowanej i podanej przez właściciela całkowitej wartości mienia, a także od wybranego zakresu ubezpieczenia. To posiadacz nieruchomości może bowiem samodzielnie zdecydować, z jakich elementów będzie składała się ochrona jego domku rekreacyjnego – mówi przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Gothaer TU S.A.
Warto również mieć świadomość sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim domek letniskowy powinien zostać wybudowany zgodnie z projektem wykonanym przez uprawnionego specjalistę, a właściciel powinien dysponować pozwoleniem na użytkowanie. Ponadto w momencie ewentualnej kradzieży muszą być zachowane podstawowe zabezpieczenia: zamknięcia na wszystkie znajdujące się w drzwiach zamki oraz konstrukcja uniemożliwiająca wejście do środka bez pozostawienia widocznych śladów włamania.

Ogłoszenia: domki letniskowe na sprzedaż

Ogłoszenia: działki rekreacyjne na sprzedaż

autor:

aktualizacja: 30.07.2014

Polecane artykuły
Ceny działek budowlanych od kilku lat utrzymują się na stałym poziomie
Na rynku działek budowlanych położonych w obrębie dużych miast panuje stabilizacja. Ceny...
Działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami – gdzie i w jakiej cenie?
Nieduże działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami poszukiwane są przede wszystkim...
Jaki kredyt na remont mieszkania?
Malowanie, tapetowanie, płytki do kuchni, łazienki, podłoga do salonu, nowe wyposażenie i...
Budowa domu jednorodzinnego – zwrot VAT za materiały budowlane
Wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych zlikwidowano możliwość odliczenia...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.