Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ubezpieczenie mieszkania – co trzeba wiedzieć?

tagi tematyczne polisa ubezpieczeniowa ubezpieczenie domu ubezpieczenie mieszkania
Mieszkania Miasteczko Wilanów
Mieszkania Miasteczko Wilanów

Ze statystyk policyjnych wynika, że liczba kradzieży z włamaniem maleje z roku na rok. Niestety wykrywalność sprawców kradzieży jest niewielka. Dlatego też warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej?

W Polsce ubezpieczonych jest ok. 60% nieruchomości, co świadczy o wciąż niewysokiej świadomości ubezpieczeniowej Polaków. Niestety przy wyborze ubezpieczenia mieszkania popełnianie są też błędy. Zanim wybierzemy ofertę jednej z firm ubezpieczeniowych, warto wcześniej zastanowić się, co chcemy ubezpieczyć i w jakim zakresie.

1. Co można chronić ubezpieczeniem?

Na wypadek włamania trzeba ubezpieczyć przede wszystkim te przedmioty, które mogą stanowić cenny i łatwy łup dla złodzieja np. sprzęt RTV/AGD, wysokiej klasy sprzęt elektroniczny (laptopy, aparaty fotograficzne, konsole do gier), odzież, biżuterię, monety czy przedmioty kolekcjonerskie (obrazy, rzeźby, zegary). Ochroną ubezpieczeniową można również objąć stałe elementy wyposażenia domu, czyli stolarkę drzwiową i okienną, zabudowaną szafę, powłoki ścian, instalację telewizyjną, alarmową itp. – są one ubezpieczone nie tyle przed samą kradzieżą, ile na wypadek uszkodzeń dokonanych w związku z włamaniem. Co ważne, do ochrony można też włączyć mienie składowane w garażu, piwnicy lub innych pomieszczeniach gospodarczych – przeważnie są to rowery, grille i kosiarki – a także budowle znajdujące się na zewnątrz budynku, ale będące częścią posesji, jak choćby ogrodzenia czy bramy.

2. Od czego zależy koszt ubezpieczenia?
Składka zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i wysokości sumy ubezpieczenia, które wskaże ubezpieczycielowi właściciel nieruchomości. To on powinien ustalić wartość swojego mienia, które będzie podstawą do wypłaty ewentualnego odszkodowania. W tym kontekście niezależnie od włamania i kradzieży trzeba brać pod uwagę także pożar, dewastację, przepięcia czy zalanie. Takie sytuacje wiążą się zazwyczaj z o wiele większymi stratami, co trzeba wziąć pod uwagę ustalając wysokość sumy ubezpieczenia, która po szkodzie powinna wystarczyć na pokrycie powstałych strat.

3. Jak obniżyć wysokość składki?
Obniżenie składki ubezpieczenia jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu w domu czy mieszkaniu dodatkowych zabezpieczeń. Istotne jest to, czy mieszkanie lub dom wyposażone jest w alarm, znajduje się na osiedlu strzeżonym, a także czy zainstalowano atestowane zamki wielozastawkowe, drzwi lub okna o zwiększonej odporności na włamanie. Z kolei rolety czy kraty w oknach przyczynią się do obniżenia kosztów ubezpieczenia domów jednorodzinnych lub mieszkań zlokalizowanych na parterze.
Często firmy ubezpieczeniowe doceniają wieloletni staż klienta w jednej firmie i bezszkodową historię ubezpieczenia. Rezygnacja z płatności w ratach może przynieść kolejny upust, podobnie jak kupno kilku ubezpieczeń w pakiecie (np. OC w życiu prywatnym, NNW, ochrona prawna (OP) oraz ubezpieczenie mieszkania od kilku ryzyk, np. od kradzieży, ognia).

4. Nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie
Każdy ubezpieczyciel określa w ogólnych warunkach ubezpieczenia własną listę wyłączeń odpowiedzialności, czyli katalog sytuacji, w których może nie wypłacić klientom odszkodowania. Jeśli właściciel mieszkania nie zamknie drzwi lub zgubi do niego klucze, może mieć trudności z uzyskaniem rekompensaty. Jedną z podstawowych kategorii jest wyłączenie odpowiedzialności za przedmioty służące do prowadzonej działalności gospodarczej. Chociaż niektóre zakłady ubezpieczeń (np. Concordia Ubezpieczenia), posiadają w ofercie klauzule rozszerzające zakres ochrony np. o sprzęt elektroniczny służący do prowadzenia działalności gospodarczej. Zawsze warto poświęcić kilka minut na przeczytanie w umowie części dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności. To pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań.
Trzeba też pamiętać, że zabezpieczenia, które zostały zadeklarowane przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, muszą być sprawne i aktywne w momencie zdarzenia. Jeśli rzeczoznawca ustali po kradzieży, że w mieszkaniu nie działał alarm lub w ogóle go nie ma, a był wskazany w umowie z ubezpieczycielem, to odszkodowania nie otrzymamy.

5. Co trzeba zrobić w razie szkody?
Właściciel mieszkania musi wiedzieć nie tylko jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem, ale też co powinien zrobić, gdy wydarzy się szkoda. Sprawne zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi pozwala przyspieszyć likwidację szkody i skutecznie doprowadzić ją do końca. Czas odgrywa w takich przypadkach olbrzymią rolę. Trzeba bowiem pamiętać, że np. kradzież z włamaniem wiąże się nie tylko  z utratą przedmiotów, lecz również np. z całkowitą dewastacją drzwi wejściowych. W takiej sytuacji podstawą jest szybkie działanie, zabezpieczenie mienia przed dalszymi uszkodzeniami. Istotne jest też szybkie zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela, prowadzące do wypłaty odszkodowania i przywrócenia stanu sprzed wystąpienia szkody.

Co trzeba zrobić w razie szkody (dane Concordia Ubezpieczenia):

  • jeśli jest taka możliwość należy zabezpieczyć majątek przed dalszym zniszczeniem;
  • niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o zdarzeniu;
  • zebrać niezbędną dokumentację, która pozwoli sprawnie przeprowadzić proces likwidacji szkody (zrobić zdjęcia, odnaleźć polisę, a gdy doszło do włamania - zawiadomić policję i przekazać tę informację ubezpieczycielowi);
  • w terminie do 7 dni (w praktyce jest to okres od 1 do 3 dni) od zgłoszenia odbywają się oględziny zniszczonego mienia, w których uczestniczy rzeczoznawca ubezpieczyciela wraz z poszkodowanym (lub jego pełnomocnikiem);
  • standardowo ustalone, należne odszkodowanie zostaje przekazane na konto bankowe wskazane przez poszkodowanego w ciągu 30 dni od zgłoszenia zdarzenia.

 

autor: źródło: Concordia Ubezpieczenia

aktualizacja: 07.03.2014

Polecane artykuły
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Modne mieszkanie z antresolą, czyli wyższy poziom życia
Duże mieszkanie z antresolą to alternatywa dla domu jednorodzinnego. Dlaczego? Mieszkanie...
Jak zgodnie z prawem połączyć dwa mieszkania w jedno? Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?
Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i zamierzasz połączyć je w jedno? Oczywiście jest to...
Okazyjna oferta sprzedaży mieszkania? Bądź czujny, możesz trafić na oszusta
Wielu klientów biur nieruchomości prosi pośredników o informacje o okazyjnych ofertach...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.