Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru. Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie od ognia?

tagi tematyczne ubezpieczenie domu ubezpieczenie od pożaru
dom w stanie surowym
dom w stanie surowym

W 2013 roku strażacy odnotowali nieco mniej pożarów w budynkach mieszkalnych niż rok wcześniej. Nadal jednak liczba interwencji była dość duża. Dlatego warto zainteresować się ubezpieczeniem nieruchomości od pożaru. Jak ubezpieczyć swoje mieszkanie lub dom, żeby czuć się bezpiecznie i poradzić sobie w razie szkody?

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP) wynika, że liczba pożarów spadła z ponad 29 000 w 2012 roku do 27 500 w 2013 roku. Strażacy najczęściej musieli interweniować w domach jedno- oraz wielorodzinnych (łącznie 23 400 razy w 2013 r., czyli o 889 razy mniej niż przed rokiem). Pozostałe zdarzenia miały miejsce w obiektach takich jak hotele, pensjonaty czy domy studenckie. Najwięcej pożarów zanotowano w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Najrzadziej straż wyjeżdżała do pożarów w woj. opolskim i świętokrzyskim. 

Zanotowany przez strażaków spadek liczby pożarów wpłynął również na liczbę szkód, które są zgłaszane do ubezpieczycieli. W 2013 r. było ich wyraźnie mniej, chociaż nie należy w związku z tym zapominać, że szkody pożarowe zawsze należą do najkosztowniejszych i najniebezpieczniejszych – mówi Anna Materny z Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Pożary w Polsce, 2013 r.

Według strażaków wielu pożarów można było uniknąć. Najczęstszą ich przyczyną jest bowiem nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych lub nieostrożne obchodzenie się z ogniem, np. wyrzucanie niedopałków papierosów lub tlących się zapałek. Często też zdarzają się sytuacje, na które poszkodowani nie mają wpływu: podpalenia oraz awarie grzejników, kotłów i instalacji elektrycznych.

Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie od ognia?
Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów polisy. W pierwszej kolejności ważna jest świadomość, co dokładnie podlega ochronie. Od ognia można ubezpieczyć wolno stojący dom z przynależnymi do niego pomieszczeniami lub obiektami np. zewnętrznym pomieszczeniem gospodarczym, garażem czy altaną. Przedmiotem ochrony może być także mieszkanie w budynku wielorodzinnym. W obydwu przypadkach ochroną na wypadek ognia (oraz innych zdarzeń losowych) obejmowane są ruchomości domowe (np. meble, sprzęt RTV/AGD, zewnętrzne anteny satelitarne czy solary słoneczne) i elementy stałe nieruchomości (drzwi, okna itp.).

Na cenę ubezpieczenia nieruchomości od pożaru składa się wiele czynników, wśród których najważniejszym jest tzw. suma ubezpieczenia, czyli wartość maksymalnego odszkodowania, które można dostać po pożarze. Właściciel nieruchomości samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika, określa i podaje ubezpieczycielowi, ile według niego warte jest mieszkanie czy dom wraz ze wszystkimi przynależnymi elementami. Na cenę wpływa również rodzaj i liczba zainstalowanych, sprawnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, np. czujników wczesnego wykrywania czadu lub dymu, dzięki którym można otrzymać zniżkę.

Wybierając polisę, warto wiedzieć, czym może różnić się zakres ochrony w zależności ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa nie ubezpieczą domu, którego konstrukcję uznają za łatwopalną (np. wykończenie elewacji drewnem, pokrycie dachu palnym materiałem) lub, jeśli już zgodzą się na ochronę, naliczą klientowi wyższą składkę. Nie każdy ubezpieczyciel zgodzi się także chronić budynek, dla którego nie uzyskano jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Statystyki straży pożarnej (2013 r.)
(dane: KG PSP, źródło: www.kgpsp.gov.pl)

  • Na dotarcie do pożaru pierwsza grupa ratowników potrzebowała najczęściej od 6 do 10 minut.
  • Najwięcej pożarów zauważono w godz. od 15:01 do 20:00.
  • W zdecydowanej większości przypadków zgłoszenia pożarowe wpływają do ratowników w ciągu pierwszych 5 minut od  zauważenia ognia.
  • Łączny czas interwencji w przypadku największych pożarów wynosi najczęściej od 4 do 12 godzin.
  • W blisko 44% przypadków działania ratownicze trwały krócej niż 30 minut, natomiast łączny czas od powiadomienia do powrotu jednostek nie przekraczał 1 godziny w przypadku 64% interwencji pożarowych.

 

autor: źródło: BrandScope

aktualizacja: 19.03.2014

Polecane artykuły
Okazyjna oferta sprzedaży mieszkania? Bądź czujny, możesz trafić na oszusta
Wielu klientów biur nieruchomości prosi pośredników o informacje o okazyjnych ofertach...
Ubezpieczenie mieszkania – co trzeba wiedzieć?
Ze statystyk policyjnych wynika, że liczba kradzieży z włamaniem maleje z roku na rok....
Czy wszyscy właściciele mieszkań w bloku muszą płacić za windę?
Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić...
Deweloperzy zostali skontrolowani przez UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy deweloperzy przestrzegają...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.