Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ustawa o kredycie konsumenckim. Koniec z zamiataniem kosztów kredytu pod dywan

tagi tematyczne koszty kredytu kredyt hipoteczny Ustawa o kredycie konsumenckim

Już niedługo znacznie łatwiej będziemy mogli porównywać oferty kredytowe. Nowa ustawa o kredycie konsumenckim określa, że przed podpisaniem umowy o kredyt klient musi otrzymać formularz zawierający bardzo szczegółowe informacje o wszystkich kosztach. Doradcy finansowi zwracają uwagę na to, że dotyczy to także kredytów hipotecznych i to niezależnie od ich kwoty.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim wejdzie w życie 18 grudnia 2011 i wprowadzi wiele zmian. Większość z nich rozszerzy przywileje zadłużających się. Przede wszystkim znacząco zostanie  podwyższona kwota kredytu uznawanego za kredyt konsumencki. Będzie ona wynosiła 255 550 zł (równowartość 75 tys. euro). To jednak nie wyższa kwota jest najciekawszym zapisem nowej ustawy.

Kredytobiorca otrzyma pełną informację o kosztach kredytu
Doradcy finansowi zwracają uwagę na to, że zmieniona ustawa wprowadza również rozbudowane obowiązki informacyjne dotyczące kosztów kredytu. Dzięki większej ilości informacji łatwiej będzie można dokonać całościowego porównania ofert. Przed zawarciem umowy klient będzie musiał otrzymać formularz zawierający wszystkie podstawowe informacje o kosztach związanych z zaciągnięciem kredytu. Będzie tam nie tylko wartość całkowitej kwoty do spłaty, czy wysokość oprocentowania, ale także wymagane zabezpieczenia, czy koszt obowiązkowych ubezpieczeń. Znajdzie się tam nawet informacja o tym co nam grozi jeśli nie dokonamy spłaty w wymaganym terminie.

Wybierz kredyt z doradcami finansowymi Murator FINANSE


Co ciekawe taki formularz informacyjny otrzymają także osoby zainteresowane kredytem hipotecznym i to nawet w sytuacji jeśli jego kwota przekracza próg 255 550 zł. Dodatkowo w ustawie określone zostały także informacje jakie muszą się znaleźć w umowie kredytowej, czy w reklamach. Zostało również określone, że jeśli bank nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych to wydłuży okres, w którym klient zachowuje prawo do odstąpienia od umowy.

Odstąpienie od umowy kredytowej
Nowa ustawa nie tylko wydłuża do 14 dni okres na skorzystanie z prawa odstąpienia od umowy. W przypadku gdy umowa nie będzie zawierała wszystkich elementów określonych w ustawie to klient może odstąpić od takiej umowy w ciągu 14, ale nie od jej podpisania lecz od momentu kiedy otrzyma wszystkie (określone w przepisach) informacje o kredycie. Ustawa mówi również o tym, że w przypadku odstąpienia od umowy bankowi nie przysługują żadne opłaty z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. Takie zapisy zapewne zmobilizują więc banki do rzetelnego informowania klienta o wszystkich kosztach.

Niekorzystne zapisy w ustawie kredycie konsumenckim

Niestety nowe przepisy wprowadzają również kilka niekorzystnych zmian. Jedna z nich to, usunięcie obowiązującego obecnie ograniczenia sumy opłat do 5%. W rezultacie w części banków mogą wzrosnąć prowizje za udzielenie kredytu -  np. kredytu gotówkowego. Ponadto, w przypadku kredytów o stałym oprocentowaniu, banki będą mogły naliczać opłatę za przedterminową spłatę kredytu konsumenckiego. Obecnie jest to niedozwolone.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 25.10.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.