Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ustawa o odwróconej hipotece przyjęta przez Sejm

tagi tematyczne odwrócona hipoteka ustawa o odwróconej hipotece
Mieszkania, Miasteczko Wilanów
Mieszkania, Miasteczko Wilanów

Po kilku latach oczekiwań, w końcu została przyjęta przez Sejm ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Odwrócona hipoteka to nowość na polskim rynku usług bankowych. Ma ona umożliwić osobom posiadającym mieszkanie uwolnienie kapitału w nim zamrożonego. Właściciel nieruchomości otrzyma pieniądze w zamian za to, że po jego śmierci bank przejmie mieszkanie, chyba że spadkobiercy zdecydują się je wykupić.

Zanim jednak przepisy ustawy o odwróconej hipotece wejdą w życie, trafią jeszcze do Senatu, a na końcu dokument jest podpisywany przez Prezydenta.
 
W trakcie prac legislacyjnych, założenia ustawy wielokrotnie ulegały modyfikacjom. Pojawił się m.in. pomysł, aby połączyć przepisy dotyczące odwróconej hipoteki z uregulowaniami odnoszącymi się do renty hipotecznej, czyli podobnego produktu przygotowanego przez firmy zwane funduszami hipotecznymi. Ostatecznie fundusze hipoteczne zostaną objęte osobną ustawą.

Z przyjętej przez Sejm ustawy wynika, że wypłata pieniędzy w ramach odwróconego kredytu hipotecznego może być jednorazowa lub w ratach, przy czym liczba rat i ich wysokość będą określone w umowie. To oznacza, że – w przeciwieństwie do renty hipotecznej – wypłata rat odwróconego kredytu hipotecznego może ustać przed śmiercią kredytobiorcy, co postawi go w nieciekawej sytuacji finansowej.

Odwrócona hipoteka także dla młodych

Umowa odwróconego kredytu hipotecznego może być zawarta zarówno przez osobę samotną, jak i małżeństwo. W tej drugiej sytuacji, po śmierci jednego z małżonków, pieniądze będą wypłacane dalej. W trakcie trwania umowy kredytobiorca musi utrzymywać mieszkanie w stanie niepogorszonym oraz (jeśli bank sobie tego zażyczy, a raczej tak będzie) ubezpieczać ją od zdarzeń losowych. Należy też pamiętać o terminowym płaceniu podatków od nieruchomości.

Ciekawostką jest to, że choć odwrócona hipoteka ma być produktem przeznaczonym dla seniorów, to ustawa nie precyzuje minimalnego wieku osób, które mogą z niej skorzystać. Mówi jedynie, że kredytobiorcą może zostać osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Zatem to banki, konstruując ofertę, będą mogły zdecydować, o jakich klientów chcą zabiegać. Należy jednak zadać pytanie, czy banki będą w ogóle zainteresowane oferowaniem tego rodzaju produktu, ustawa nakłada bowiem na nie sporo obowiązków i ograniczeń.

12 miesięcy na spłatę mieszkania
Rok po śmierci ostatniego kredytobiorcy kwota do zapłaty staje się wymagalna, więc albo spadkobiercy będą musieli spłacić kredyt, albo bank może przejąć mieszkanie, którym zabezpieczono kredyt. Warto wiedzieć, że jeśli właściciel nieruchomości (lub jego spadkobiercy) sprzeda ją lub jej wartość istotnie spadnie z winy kredytobiorcy, bank będzie miał prawo zaspokoić swoje roszczenia także z innych składników majątku, a nie tylko nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.

Nie ma obawy, że jeśli dojdzie do śmierci kredytobiorcy relatywnie szybko, to bank przejmie mieszkanie za bezcen. Po śmierci klienta bank będzie miał obowiązek wycenić nieruchomość i ewentualną różnicę oddać spadkobiercom. Banki mają tu zarabiać na odsetkach, a nie przejmowaniu nieruchomości za ułamek wartości rynkowej.

Przyjęta we wrześniu ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym musi trafić jeszcze do Senatu, który będzie miał 30 dni na podjęcie stosownej uchwały. Później ustawa trafia do Prezydenta, który na jej podpisanie lub odrzucenie ma 21 dni. Następnie dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw i po 30 dniach od tego zdarzenia, wejdzie w życie. Należy też pamiętać, że banki będą zapewne potrzebowały trochę czasu na przygotowanie ofert (odwrócona hipoteka to dla nich nowość), zatem trudno oczekiwać, by klienci mogli skorzystać z odwróconej hipoteki wcześniej niż na przełomie 2014 i 2015 roku.

Zapytaj o kredyt hipoteczny

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 17.09.2014

Polecane artykuły
Open house - dzień otwarty w mieszkaniu na sprzedaż
Open house, czyli organizowanie dnia pokazowego w mieszkaniu czy domu przeznaczonym na...
Jakie mieszkanie kupimy w Warszawie za 300 tysięcy złotych?
Mała kawalerka w centrum, dwa pokoje na Białołęce lub 5-pokojowe mieszkanie na...
Kupno mieszkania obciążonego hipoteką
Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Część...
Kredyt dla dewelopera. Które banki najchętniej finansują inwestycje deweloperskie?
Deweloperzy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich po raz kolejny oceniali banki...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.