Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

W których miesiącach sprzedaż mieszkań jest najwyższa?

tagi tematyczne rynek mieszkaniowy sprzedaż mieszkań
Nowe osiedle w Chorzowie (Batory)
Nowe osiedle w Chorzowie (Batory)

W 2013 roku najwięcej transakcji sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym odnotowano we wrześniu i październiku. Najmniej umów sprzedaży na rynku mieszkaniowym podpisano na początku roku. Czy w każdym roku ruch transakcyjny w poszczególnych miesiącach wygląda podobnie?

W drugiej połowie 2013 roku poprawiła się nieco koniunktura na rynku mieszkaniowym, co potwierdzają dane liczbowe przedstawiane przez biura sprzedaży deweloperów i agencje nieruchomości. Agencja Metrohouse, pośrednicząca w kilku tysiącach transakcji rocznie, prześledziła ich cykliczność w ciągu całego roku. Największy ruch transakcyjny przypadł na miesiące wrzesień oraz październik (po 10 proc. wszystkich transakcji). Łącznie w drugiej połowie roku przeprowadzono 55 proc. wszystkich transakcji. Wzrost liczby podpisanych umów sprzedaży odnotowano także w lipcu (10 proc.). W porównaniu do 2012 r., w którym oprócz marca nie było momentów znacznego ożywienia, 2013 rok miał więc kilka okresów zwiększonego ruchu transakcyjnego.
Najmniejszą liczbę transakcji pośrednicy odnotowali na początku roku – w styczniu i w lutym. Każdego roku są to miesiące o najniżej aktywności strony popytowej. Największy ruch w nieruchomościach miał miejsce w III kwartale, kiedy przeprowadzono 29 proc. transakcji.

Sprzedaż mieszkań
Procentowy udział transakcji w poszczególnych miesiącach roku. Źródło: Metrohouse S.A.

Według pośredników z agencji Metrohouse, 2013 rok był okresem przejściowym pomiędzy zakończonym programem Rodzina na Swoim, a oczekiwaniem na nowy projekt Mieszkanie dla Młodych. W ciągu roku nie pojawiły się żadne silne bodźce, które przyczyniłyby się do podejmowania szybkich decyzji zakupowych. Klienci biur nieruchomości dokonywali racjonalnych wyborów, z uwzględnieniem perspektyw rynkowych dla danego rodzaju nieruchomości.

W opinii pośredników, dość nieoczekiwane zwiększenie ruchu transakcyjnego w drugiej połowie roku mogło być skutkiem zwiększonego popytu inwestycyjnego wobec niskiego oprocentowania depozytów bankowych. A więc na rynek wrócili inwestorzy. Część nabywców skorzystała z ostatniej możliwości skredytowania całości zakupu nieruchomości. Dla innych nabywców jesień i wysoka podaż ofert przy braku jasnych sygnałów odnośnie kolejnych spadków cen mieszkań była momentem wejścia na rynek i dokonania transakcji.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 13.02.2014

Polecane artykuły
Mały dom jednorodzinny – marzenie wielu Polaków
Idealny dom jednorodzinny powinien być mały – do 100 m2, ale posadowiony na dość...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Okazyjna oferta sprzedaży mieszkania? Bądź czujny, możesz trafić na oszusta
Wielu klientów biur nieruchomości prosi pośredników o informacje o okazyjnych ofertach...
Czy wszyscy właściciele mieszkań w bloku muszą płacić za windę?
Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.