Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

W lutym oddano mniej nowych mieszkań

tagi tematyczne GUS nowe mieszkania rynek mieszkaniowy
Osiedle Tęczowe w Opolu
Osiedle Tęczowe w Opolu

W lutym 2009 roku oddano do użytkowania 10 339 mieszkań - podał Główny Urząd Statystyczny. Jest to o 47 procent mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy oddano 19 541 lokali.

Porównując rok 2009 do zeszłego roku, liczba ta zmalała nieznacznie, bo o 5,8%, gdyż w lutym 2008 r. oddano 10 977 mieszkań. Taki wynik prawdopodobnie jest spowodowany tym, że inwestycje kończone zarówno teraz, jak i przed rokiem były rozpoczynane na fali boomu budowlanego, czyli w 2006 i 2007 roku. Efektem tego powinna być dość wysoka ilość mieszkań,  które zostaną oddane do użytkowania w tym roku. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, iż będzie to ok. 130-150 tys., czyli mniej niż w roku ubiegłym, kiedy oddano rekordowe 165 tysięcy mieszkań.

W kolejnych latach liczba oddawanych mieszkań będzie na pewno spadać. W 2010 roku będą to inwestycje rozpoczynane w 2008 r., a było ich już znacznie mniej niż rok wcześniej. Najgorzej, pod względem podaży mieszkań, będą wyglądały lata 2011 i 2012. Do tego czasu z rynku znikną już mieszkania wybudowane wcześniej, a nowych nie będzie zbyt dużo. Już teraz mówi się, że deweloperzy wstrzymali 80 procent planowanych na ten rok inwestycji. Prawdopodobnie nie odmrożą ich w następnym roku. W efekcie możemy znaleźć się w takiej sytuacji, jak przed kilku laty, kiedy z powodu małej ilości nowych mieszkań na rynku i dużego popytu, ceny zaczęły bardzo szybko iść w górę. Patrząc na obecne spadki, oraz te, które czekają rynek w najbliższych miesiącach można przypuszczać, że za kilka lat możemy znów być świadkiem gwałtownych wzrostów cen nieruchomości. Oczywiście nie będą one tak spektakularne, dochodzące do kilkudziesięciu procent w ciągu roku, ale kilkunastoprocentowych podwyżek możemy się spodziewać już za 2-3 lata. I wtedy też znów może zacząć się wyścig deweloperów w budowaniu kolejnych inwestycji.

Jednak jak na razie największym problemem są kredyty hipoteczne. Dopóki nie będą one bardziej dostępne, nie ma co marzyć o szybkiej sprzedaży mieszkań, które obecnie znajdują się na rynku (mówi się nawet o 16 tys. dostępnych lokali w Warszawie, które już są oddane przez deweloperów lub znajdują się w trakcie realizacji). Nie da się niestety przewidzieć, kiedy sytuacja się poprawi, ale pierwsze symptomy (obniżanie stóp procentowych a w efekcie tańsze kredyty i lepsza zdolność) mogą dawać nadzieję, że nie będziemy musieli na to czekać długo.

autor: źródło: Home Broker

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.