Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

W Warszawie maleje liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych

tagi tematyczne deweloperzy Warszawa inwestycje mieszkaniowe nowe mieszkania osiedla mieszkaniowe osiedla Warszawa
mieszkania, osiedle, Warszawa
mieszkania, osiedle, Warszawa

W 2013 roku w Warszawie powstanie znacznie mniej mieszkań niż w roku poprzednim. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku stołeczni deweloperzy rozpoczęli budowę 44 inwestycji, w których zaoferowali 4,7 tys. lokali. To dużo mniej niż w pierwszej połowie 2012 roku, kiedy na stołeczny rynek wprowadzono aż 76 projektów, a w nich 7,1 tys. mieszkań.*

W których dzielnicach Warszawy buduje się najwięcej mieszkań?
Warszawska oferta, która jeszcze niedawno liczyła ok. 20 tys. mieszkań, ostatnio zaczęła się zmniejszać. Od początku maja zmalała o 5 procent. Osoby, które poszukują mieszkań oddanych już do użytkowania, w końcu czerwca 2013 r. mogły wybierać spośród 5,3 tys. ofert. Niemal co trzecie mieszkanie na warszawskim rynku pierwotnym jest już ukończone. Według raportu firmy Reas, oferta gotowych do zamieszkania lokali, zaczęła się kurczyć w ostatnich miesiącach.

Największy wybór mieszkań deweloperskich w Warszawie jest na Białołęce i w Wilanowie. Analitycy redNet Property Group podają, że w tym roku zdecydowanie najwięcej projektów pojawiło się na Woli, gdzie deweloperzy oferowali ponad 1,3 tys. nowych mieszkań. W tej dzielnicy niebawem znajdzie się w sprzedaży kolejne 1,5 tys. mieszkań w Miasteczku Kasprzaka.

W pozostałych dzielnicach już znacznie mniej się buduje. Nową ofertą nie mogą konkurować z Wolą inne dzielnice. Na Pradze Południe w pierwszym półroczu pojawiło się tylko 535 ofert. Na Mokotowie oferta wzrosła o 479 mieszkań, w Wilanowie i na Żoliborzu przybyło po ok. 450 lokali, a na Bemowie 390.

Inwestycje mieszkaniowe, nowe osiedla >>

 

Mieszkania na osiedlu Wiślany Mokotów, Warszawa
Mieszkania na osiedlu Wiślany Mokotów, Warszawa
fot.: Budimex Nieruchomości
Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach
Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach
fot.: RED Real Estate Development

Sprzedaż równoważy podaż
Pomimo stałego wprowadzania na rynek nowych inwestycji oferta deweloperów w żadnej z warszawskich dzielnic nie wzrosła. Dobra sprzedaż nowych mieszkań w ostatnich miesiącach zrównoważyła nową podaż. Rocznie stołeczni deweloperzy sprzedają 10-12 tys. lokali.  W opinii firm deweloperskich spadek oferty na rynku pierwotnym będzie mocniej odczuwalny w przyszłym roku. Przed rozpoczęciem nowych projektów inwestorzy przeprowadzają teraz bardziej skrupulatne analizy i inwestycje wchodzą na rynek wolniej.

W pierwszej połowie 2013 roku żadna nowa inwestycja nie pojawiła się w ofercie Ochoty, Rembertowa, Wesołej, Pragi-Północ. Na Ochocie ma ruszyć niedługo kilka projektów. Rembertów i Wesoła rzadko wybierane są zarówno przez deweloperów jak i kupujących, a na Pradze Północ brakuje atrakcyjnych gruntów pod budowę. Niewiele projektów powstaje też na popularnym wśród nabywców Ursynowie, gdzie podaż jest mocno ograniczona.

Jeśli zależy nam na znalezieniu mieszkania gotowego do wprowadzenia poszukiwania powinniśmy rozpocząć od dzielnic, w których oferta deweloperska jest duża. Jak informuje Emmerson, w stolicy najwięcej gotowych lokali znajdziemy na Mokotowie, pomimo że ta dzielnica zajmuje dopiero trzecie miejsce pod względem całkowitej podaży rynku pierwotnego.

Ceny na rynku pierwotnym bez zmian
Elementem walki konkurencyjnej jest teraz nie tylko rabat. Deweloperzy oferują coraz częściej mieszkania z wykończeniem. - Osoby, które nie dysponują środkami na wykończenie lokalu mogą dzięki temu zaciągnąć kredyt na mieszkanie już wykończone - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development. - Nasi klienci, którzy kupują lokale na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach w ramach wprowadzonej przez nas promocji Rodzina na gotowym, nie tylko dostają wykończenie w cenie, ale mogą od razu odebrać do nich klucze, bo właśnie zakończyliśmy budowę tej inwestycji - wyjaśnia.

Najdrożej w Warszawie jest w Śródmieściu (średnio 13 tys. zł za mkw.). Kolejny jest Żoliborz ze średnią stawką 8,7 tys. zł za mkw., podaje redNet Property Group. Ceny stołecznych mieszkań deweloperskich ostatnio nie zmieniają się, informują analitycy Reas. Dzieje się tak nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach.  Na największych rynkach deweloperskich w kraju stawki za mkw. nowych mieszkań w ostatnich miesiącach pozostają bez zmian.

W Warszawie, jak wylicza Reas, mieszkanie od dewelopera możemy kupić w średniej cenie 7,8 tys. zł/mkw. Według danych tej firmy, w ostatnim kwartale liczba transakcji na rynku deweloperskim w największych miastach była największa od 2009 roku. Dobrą sprzedaż w pierwszej połowie tego roku deweloperzy zawdzięczają większej aktywności klientów gotówkowych, kupujących nieco droższe i większe mieszkania. Często traktując zakup nieruchomości jak alternatywny sposób lokowania kapitału.

* dane redNet Property Group

autor: RED Real Estate Development

aktualizacja: 07.08.2013

Polecane artykuły
Osiedle mieszkaniowe w smartfonie
Strona internetowa dewelopera i serwisy ogłoszeniowe to sprawdzone i typowe miejsca, w...
Rynek mieszkaniowy okiem dewelopera
Na sytuację na rynku mieszkaniowym wpłynęło w ostatnich miesiącach kilka ważnych...
Mieszkanie z klimatyzacją to rzadkość
Znalezienie mieszkania z klimatyzacją na polskim rynku mieszkaniowym nie jest łatwe....
Najmniejsze mieszkania w Polsce. Metraż poniżej 20 mkw.
Jak małe może być mieszkanie? Okazuje się, że nawet na 11 metrach kwadratowych można...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.