Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wakacje kredytowe przy problemach ze spłatą kredytu

tagi tematyczne kredyt hipoteczny rata kredytu spłata kredytu wakacje kredytowe zawieszenie spłaty kredytu
Osiedle Nagórki w Olsztynie
Osiedle Nagórki w Olsztynie

Wakacje kredytowe to zawieszenie spłaty kredytu na określony czas. Takie rozwiązanie można jednak zastosować w przypadku chwilowych problemów finansowych, ponieważ większość banków umożliwia zawieszenie spłat tylko raz w roku na jeden miesiąc.

Wakacje kredytowe to standard w bankowych ofertach kredytów hipotecznych. Każdy bank daje możliwość czasowego zawieszenia spłaty raty kredytu, co jest zapisane w umowie kredytowej lub regulaminie i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Aby skorzystać z karencji w spłacie kredytu na ogół wystarczy złożyć wniosek do banku minimum 7 dni wcześniej przed terminem płatności raty.

Kredytobiorca ma tylko miesiąc przerwy w spłatach kredytu
Niestety czas, jaki nam dają banki na uporanie się z trudnościami finansowymi zazwyczaj nie jest długi. Większość z nich proponuje miesięczny urlop od kredytu, który możemy sobie zrobić raz w roku, takie rozwiązanie ma m.in. Credit Agricole, Eurobank, Bank Millennium i Nordea. Natomiast klienci BZ WBK i Pekao SA mogą pozwolić sobie na sześć miesięcy wolnych od spłaty raty. Jednak coś za coś, bo w BZ WBK ten przywilej mamy tylko raz w całym okresie kredytowania, a w Pekao SA tylko dwa razy. Zdecydowanie najłatwiej mają klienci Banku Pocztowego, gdyż tam zawiesić spłatę można aż na 12 miesięcy w całym okresie kredytowania, jednak ostateczna decyzja zależy od zgody banku. W innych instytucjach nie musimy uzasadniać potrzeby skorzystania z wakacji kredytowych, wystarczy tylko, że złożymy stosowane oświadczenie. Jeśli spełniamy wymogi formalne, np. terminowo regulujemy dotychczasowe raty, to bank nie może nam odmówić prolongaty w spłacie.

Bank długość wakacji kredytowych [mies.] jak często można skorzystać rodzaj zawieszenia spłaty
Alior Bank maksymalnie 3 maksymalnie 3 m-ce w całym okresie spłaty cała rata
BGŻ 1 raz w roku, maks. 12 rat w okresie spłaty
cała rata
BPH 1 raz w roku cała rata
BZ WBK 6 raz w okresie kredytowania część kapitałowa
Credit Agricole 1 raz w roku część kapitałowa
Eurobank 1 raz w roku część kapitałowa
Bank Millennium 1 raz w roku cała rata
Bank Nordea 1 raz w roku cała rata
Pekao SA 6 maksymalnie 2 razy w okresie kredytowania cała rata
PKO BP 1 raz w roku cała rata
Bank Pocztowy maks. 12 (indywidualna decyzja banku)
jednorazowo do 12 mies., łącznie w całym okresie spłaty do 18 mies. cała rata
Raiffeisen Polbank 1 raz w roku; dodatkowo 2 razy do roku możliwość regulowania rat
cała rata

Źródło: opracowanie własne Domu Kredytowego Notus

Możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu różni się w bankach również tym, czy mamy możliwość czasowego zawieszenia części kapitałowej czy całej raty. Tutaj przeważa model, w którym bank rozumie, że jeśli mamy trudności finansowe, to łatwiej nam jest na jakiś czas w ogóle nie spłacać rat, dlatego większość z nich właśnie udostępnia tak opcję.

Powrót z wakacji kredytowych
Przerwę w spłatach trzeba później nadrobić, ponieważ wakacje kredytowe są tylko czasowym zawieszeniem spłaty, a nie całkowitym jej uniknięciem. Dlatego, jeśli skorzystamy z tej możliwości, to niezapłacona kwota zostanie doliczona do salda zadłużenia. Aby nie podnosić wysokości raty część banków oferuje po prostu wydłużenie okresu kredytowania o długość trwania wakacji. W niektórych zaś niezapłacone raty zostaną podzielone i doliczane do kolejnych rat, więc ich kwota będzie wyższa w kolejnych miesiącach.

Gdy problemy ze spłatą kredytu trwają dłużej niż wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe są rozwiązaniem pomocnym w przypadku konieczności sfinansowania nieprzewidzianych lub ponadprogramowych wydatków, gorzej, jeżeli trudności z płynnością finansową trwają dłużej, wtedy warto skorzystać z innych opcji. Jedną z nich jest wydłużenie okresu spłaty, jednak możliwe jest to wówczas, gdy kredyt nie został zaciągnięty już na maksymalny czas. Mniejsze raty będziemy także płacić, jeśli kredyt spłacany będzie w ratach równych. Jeśli wybraliśmy wcześniej raty malejące i są one zbyt wysokie to można zmienić system spłat i w ten sposób ograniczyć płatności miesięczne. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o dużych wadach tego rozwiązania. Zarówno wydłużenie okresu spłaty, jak i zmiana systemu płatności na raty równe, spowodują wzrost łącznej kwoty odsetek, jaką zapłacimy przez cały okres kredytowania. Będzie to jednak lepsze rozwiązanie, niż nieterminowe spłaty rat w sytuacji, gdy dotychczasowe poziomy są zbyt wysokie.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 22.07.2013

Polecane artykuły
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty najtańsze na rynku
Mieszkania w blokach, wybudowanych w epoce kiedy w budownictwie dominowała wielka płyta,...
Jak pozyskać kredyt na budowę domu?
Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym jest podobny do kredytu hipotecznego...
Obniżka stóp procentowych. Raty kredytów coraz niższe
Osoby spłacające kredyty w złotych płacą raty o prawie 25% niższe niż przed rokiem, a...
Stałe oprocentowanie kredytu – czy to się opłaca?
Niski poziom stopy WIBOR ma wpływ na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dlatego...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.