Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wakacyjny apartament w kurorcie na południu Europy tańszy niż mieszkanie w Polsce

tagi tematyczne apartament wakacyjny ceny nieruchomości mieszkanie wakacyjne
Hiszpania, Costa Blanca
Hiszpania, Costa Blanca

Wakacyjny apartament w Bułgarii czy Hiszpanii można kupić w takiej samej cenie jak mieszkanie w jednym z dużych polskich miast lub nawet taniej. Ile trzeba zapłacić za własne M nad Morzem Czarnym lub na Gran Canarii?

W przekonaniu wielu osób planujących inwestycje na rynku mieszkaniowym w południowej Europie, zakup nieruchomości za granicą wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Okazuje się jednak, że ceny apartamentów wakacyjnych w znanych lokalizacjach zagranicznych są porównywalne do cen w Polsce.

Analizę cen mieszkań w słonecznych, południowych kurortach przeprowadzili pośrednicy z biura WGN. Wśród ofert tej agencji można znaleźć m.in. apartamenty w Hiszpanii i Bułgarii.

Ile kosztuje mieszkanie w kurorcie na południu Europy?

Dwupoziomowe, ponad 130-metrowe mieszkanie na wyspie Gran Canaria można kupić za 1,2 mln zł, co daje cenę około 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Pomimo, iż cena wydaje się wysoka, to nie odbiega jednak od cen jakie uzyskują nieruchomości o wyższym standardzie w największych miastach Polski. Wśród ofert sprzedaży z Warszawy można znaleźć apartamenty na Ochocie, czy w Śródmieściu w cenie 12 tysięcy, a nawet 20 tysięcy za m2. Nowe apartamenty na wrocławskim Biskupinie kosztują około 9-10 tysięcy zł za metr.
A więc cena mieszkania na Gran Canarii wcale nie jest aż tak wysoka. Również ceny mniejszych mieszkań w znanych turystycznych, hiszpańskich lokalizacjach nie osiągają cen dużo wyższych, niż lokale o podobnych metrażach na rodzimym rynku.

Jeszcze bardziej korzystny jest zakup apartamentu w jednym z kurortów nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Na przykład 3–pokojowe mieszkanie o metrażu 87 m2, zlokalizowane w Słonecznym Brzegu, w nowym kompleksie Diamant Residence, można kupić za 370 tysięcy złotych, a więc cena za metr to tylko 4252 zł.

Należy podkreślić, że tanie i opłacalne inwestycje dotyczą tylko niektórych rynków. Chodzi przede wszystkim o kraje południa, gdzie ceny w ciągu kilku lat kryzysu znacząco spadły. Załamał się przede wszystkim hiszpański rynek nieruchomości, na którym wcześniej ceny były mocno wyśrubowane.

W krajach Europy południowej, w ciągu 7 lat zapaści, ceny nieruchomości spadły według różnych szacunków nawet o 40 procent. Według danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), przeceny od pierwszego kwartału 2008 r. do III kwartału 2013 r., w takich krajach jak Portugalia, Grecja, Włochy czy Chorwacja osiągnęły poziom od 7 do nawet 32 procent (Grecja).

Decydując się na zakup nieruchomości za granicą, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale i dodatkowe obowiązki i koszty, które związane są z przyjazdami na miejsce, zatrudnianiem kogoś do opieki nad apartamentem itp. Takie wydatki mogą znacząco uszczuplić nasz budżet przeznaczony na zakup i późniejszą obsługę apartamentu.

Trudno jest określić jednoznacznie, jak będą kształtowały się ceny nieruchomości w najbliższych latach. Każdy kraj ma swoje własne uwarunkowania gospodarcze i cykle koniunkturalne, co odbija się na rynku nieruchomości. Bardzo ważnym czynnikiem jest na pewno cena waluty. Zagraniczną nieruchomość będziemy nabywać w euro. Musimy więc pamiętać o ryzyku kursowym. Jeśli kurs euro będzie spadać, również wartość nieruchomości będzie niższa.

autor: Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 19.03.2014

Polecane artykuły
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
W których miesiącach sprzedaż mieszkań jest najwyższa?
W 2013 roku najwięcej transakcji sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym odnotowano we...
Bierzemy kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową?
Zamierzasz kupić mieszkanie i wziąć na ten cel kredyt hipoteczny? Sprawdź, jak poprawić...
Nowe mieszkania w Poznaniu – Osiedle Czarnieckiego
W poznańskiej dzielnicy Wilda rozpoczęła się budowa Osiedla Czarnieckiego. Nowe...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.