Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Warszawa: ceny mieszkań spadają, kupujący poszukują dużych mieszkań

tagi tematyczne ceny domów ceny mieszkań mieszkania Warszawa oprocentowanie kredytów rata kredytu rynek wtórny zdolność kredytowa
Warszawa, miasteczko Wilanów
Warszawa, miasteczko Wilanów

W stolicy wzrosło zainteresowanie mieszkaniami o metrażu powyżej 60 m2 i mieszkaniami na wynajem. Ceny mieszkań i domów w Warszawie nadal spadają, co przy spadku oprocentowania kredytów hipotecznych jest dobrą informacją dla poszukujących mieszkania.

Duże mieszkania poszukiwane
Z danych agencji nieruchomości Metrohouse wynika, że na rynku mieszkaniowym w Warszawie wzrosło zainteresowanie dużymi lokalami o podwyższonym standardzie, o powierzchni powyżej 60 m2 w droższych dzielnicach takich jak: Mokotów i Ursynów. Często wybierana do tej pory Białołęka nadal znajduje się w czołówce najpopularniejszych dzielnic, choć transakcji było tam nieco mniej niż przed miesiącem. Klienci biura nieruchomości coraz chętniej oglądają też domy, zwłaszcza te blisko Centrum w cenie do miliona złotych. Ożywienie widoczne jest również na rynku najmu – według ekspertów Metrohouse, aktualnie na najemcę czeka się około dwóch tygodni. Podczas gdy zimą czas oczekiwania na klienta wynosił nawet dwa miesiące.

Zobacz najnowsze oferty sprzedaży i wynajmu: mieszkania w Warszawie

Ceny mieszkań w Warszawie nieco spadły
Z danych tuznajdziesz.pl wynika, że średnia cena ofertowa mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie to 7956 złotych za metr i jest to o 88 złotych mniej niż w marcu. Spadki cen domów są większe – w kwietniu cena za metr była o 152 zł niższa niż miesiąc wcześniej i wynosiła 5662 zł.

Niższe oprocentowanie kredytów, rośnie zdolność kredytowa
Potencjalni kredytobiorcy mogą cieszyć się z powodu kolejnej obniżki stóp procentowych, która pozytywnie wpływa na wysokość rat - Już ósmy miesiąc z rzędu oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych spadało. Obecnie przeciętnie wynosi ono 4,59%, a jeszcze we wrześniu 2012 roku było to 6,49%. Dodatkowo w kolejnych miesiącach zapewne będzie jeszcze niższe. W maju, już po raz szósty zostały bowiem obniżone stopy NBP, a w czerwcu możemy spodziewać się kolejnej obniżki. Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Warszawie (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 611 zł – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Cały czas rośnie również zdolność kredytowa. Wraz ze spadkiem oprocentowania kredyty są bardziej dostępne. Aż o 81 tys. zł wzrosła od września zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny z dochodem 8000 zł netto. Przeciętnie banki są gotowe przyznać im 714 tys. zł. Wciąż jednak zdolność kredytowa jest niższa niż np. w 2011 r. kiedy oprocentowanie kredytów było przecież wyższe. Dzieje się tak ponieważ nadal obowiązują zaostrzone wymogi obliczania zdolności kredytowej.

autor: źródło: Żarówka PR i Marketing

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Mieszkania do remontu – tańsze i w dobrej lokalizacji
W sytuacji, gdy nadal nie łatwo o wysoki i tani kredyt hipoteczny, rośnie grupa osób...
Coraz wyższa zdolność kredytowa, coraz niższe koszty kredytu
Dzięki obniżkom stóp procentowych koszty kredytu są coraz niższe. Wzrosła też zdolność...
Kameralny apartamentowiec na Mokotowie. Willa Krasicki na finiszu
Dobiegają końca prace przy apartamentowcu Willa Krasicki. Inwestycja zlokalizowana jest...
Gotowe mieszkania w inwestycji Sakura w Warszawie
Sakura II to projekt mieszkaniowy zrealizowany przed Ronson Development w pobliżu...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.