Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

We dwoje lżej spłacać kredyt hipoteczny

tagi tematyczne 2 pokoje kawalerka kredyt hipoteczny mieszkanie dwupokojowe zakup mieszkania
Mieszkania w Poznaniu, Osiedle Czarnieckiego
Mieszkania w Poznaniu, Osiedle Czarnieckiego

Zakup większego mieszkania we dwoje i wspólne spłacanie kredytu hipotecznego jest bardziej opłacalne niż kupno kawalerki przez singla i samodzielne spłacanie kredytu. Największą popularnością wśród par planujących kupno mieszkania cieszą się nieduże lokale dwupokojowe.

Wśród transakcji zrealizowanych za pośrednictwem biura nieruchomości Metrohouse w 2013 r. tylko 15 proc. mieszkań stanowiły lokale jednopokojowe. Kawalerki cieszą się dużo mniejszą popularnością niż funkcjonalne mieszkania dwupokojowe. Najmniejsze – jednopokojowe mieszkania najchętniej są kupowane w celach inwestycyjnych, czyli przez osoby zajmujące się wynajmowaniem mieszkań. Jednak z racji niewielkich różnic w cenach kawalerek i mieszkań dwupokojowych, coraz więcej transakcji sprzedaży dotyczy lokali 2-pokojowych. W 2013 roku było to prawie 50 proc. wszystkich transakcji.

Samodzielny zakup mieszkania jednopokojowego jest najmniej opłacalną opcją w kontekście zaciągania kredytu hipotecznego. Z obliczeń Metrohouse wynika, że różnica pomiędzy miesięczną ratą kredytu zaciągniętego na zakup jednopokojowego mieszkania (30 m2) po średnich cenach rynkowych, a mieszkania dwupokojowego (45 m2) wynosi, w zależności od miasta, od 244 do 510 zł. Być może te niewielkie różnice sprawiają, że 28 proc. singli, którzy wstępnie deklarowali zakup kawalerki weryfikuje kierunek swoich poszukiwań i decyduje się na zakup większego mieszkania dwupokojowego.

Miesięczna rata kredytu jest jeszcze mniejszym obciążeniem jeśli kredyt zaciągają dwie osoby i każda z nich po równo partycypuje w spłacie zobowiązań. Na przykład w Warszawie miesięczna rata przy zakupie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 45 m2 wynosi 1529 zł, czyli 764,5 zł na osobę. Osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo na samą spłatę kredytu za o wiele mniejszą kawalerkę będzie musiała przeznaczyć miesięcznie około 1019 zł. Jeśli więc planujemy zakup mieszkania z drugą osobą warto zastanowić się nad kupnem mieszkania dwupokojowego. Każda z osób spłacających połowę raty kredytu i tak zaoszczędzi w stosunku do sytuacji jeśli sama miałaby spłacać kredyt za kawalerkę. W Warszawie będzie to nawet 254,5 zł w skali miesiąca, w innych miastach zwykle od 160 do 200 zł. Ponadto, należy pamiętać, że metr kwadratowy jednopokojowego mieszkania zwykle kosztuje więcej, niż metr mieszkania dwupokojowego i większego.

Dwie osoby kupują mieszkanie
Jakie metraże mieszkań cieszą się największą popularnością par lub małżeństw bez dzieci? Aż  88%  pośredników nieruchomości wskazało, że pary najczęściej poszukują mieszkań od 41 do 60 m2, przy czym spośród nich większość, bo 65 proc. liczy na zakup mieszkania nie większego niż 50 m2. Bardzo mało par/małżeństw deklaruje chęć zakupu mieszkania większego niż 60 m2. Tylko 2 proc. agentów nieruchomości zaobserwowało, że jest to zwykle najpopularniejszy metraż poszukiwany przez tę grupę klientów.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 13.03.2014

Polecane artykuły
Ubezpieczenie mieszkania – co trzeba wiedzieć?
Ze statystyk policyjnych wynika, że liczba kradzieży z włamaniem maleje z roku na rok....
Bierzemy kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową?
Zamierzasz kupić mieszkanie i wziąć na ten cel kredyt hipoteczny? Sprawdź, jak poprawić...
Program Mieszkanie dla Młodych coraz bardziej popularny
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych nabiera tempa. Stopniowo wzrasta liczba...
Domy w zabudowie bliźniaczej. Osiedle Żółte Tulipany pod Warszawą
Deweloper Dolcan rozpoczął budowę osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Żółte Tulipany...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.