Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Więcej chętnych na kredyty hipoteczne. Niskie oprocentowanie kredytów

tagi tematyczne ceny mieszkań kredyty hipoteczne oprocentowanie kredytów zdolność kredytowa
Nowe mieszkanie w Lublinie
Nowe mieszkanie w Lublinie

W miesiącach letnich banki nie mogły narzekać na brak zainteresowania kredytami hipotecznymi. Już wcześniej, bo drugim kwartale tego roku, ilość umów kredytowych wzrosła o 6 proc. w porównaniu z początkiem roku. Wzrosła też liczba kredytów zaciąganych na kwoty przekraczające 300 tysięcy złotych.

Niskie oprocentowanie – wzrasta zainteresowanie kredytami
Jest więcej chętnych na kredyty, bo ich oprocentowanie jest teraz niskie. Wysokość raty spłaty jest porównywalna z czynszem za wynajem więc więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości. Szczególnie, że zachęcają do tego także obecne ceny mieszkań i bonusy deweloperów np. firma Red Real Estate Development oferuje na warszawskich Srokoszach wykończone mieszkania w cenie 6520 zł za m2.

Powodem obecnego, niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych są niskie stopy procentowe wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak banki nie są skłonne obniżać swoich marż, a ich oferty są poddawane tylko niewielkim korektom. 

Jeszcze rok temu średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych wynosiło 7,40 proc. Teraz zaciągamy takie zobowiązania przy przeciętnym oprocentowaniu 5,21 proc., podaje Comperia.

Nie należy się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie kredyty mieszkaniowe będą jeszcze tańsze. Przeciwnie, eksperci z Invigo prognozują, że banki chcąc wykorzystać niskie stopy procentowe i zwiększać swoje dochody, mogą podnosić swoje marże. Dzisiejsza wyższa zdolność kredytowa ich klientów niesie bowiem pewne ryzyko, które instytucje finansowe będą chciały w ten sposób zrekompensować. Analitycy ostrzegają, że w najbliższych miesiącach nie będzie można liczyć na szczególne promocje banków w sektorze kredytów hipotecznych.


Zamierzasz kupić mieszkanie? Sprawdź oferty sprzedaży z całej Polski >>


Dostępne są kredyty na coraz wyższe kwoty

A ile można pożyczyć od banku? Osoba zarabiająca na poziomie średniej krajowej (2731 zł netto) może dziś liczyć na ok. 245 tys. zł kredytu. Rodzina ze stałymi umowami o pracę z dwójką dzieci osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5462 zł netto dostanie od banku maksymalnie 524 tys. zł. To nieco ponad 5 tys. zł więcej niż w sierpniu br., wylicza Invigo.

Niskie oprocentowanie kredytów sprawia, że osoby, które miały w 2012 roku problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową, teraz mogą go uzyskać. Od przyszłego roku będą miały jeszcze łatwiej. Obecnie banki muszą wyliczyć zdolność kredytową klientów na maksymalnie 25 lat, nawet jeśli kredyt jest zaciągany na dłuższy okres. Od stycznia 2014 roku, kiedy wejdzie w życie nowa Rekomendacja S, banki będą mogły liczyć zdolność maksymalnie na 30 lat. To przełoży się na dalszy wzrost zdolności kredytowej klientów.

Ale uwaga, banki będą udzielały kredytów na 100 procent wartości nieruchomości tylko do końca 2013 roku. Od początku 2014 roku trzeba będzie dysponować kwotą wkładu własnego równą co najmniej 5 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Kredytobiorcy, którzy jeszcze w 2013 roku zdecydują się na kredyt pokrywający 100 proc. ceny zakupu, będą musieli jednak ponieść koszty ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Dlatego należy przeanalizować nie tylko wysokość raty, ale i kosztów dodatkowych kredytu.

Dopłaty do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych
Także z początkiem 2014 roku osoby w wieku do 35 lat chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie będą mogły znów skorzystać z pomocy państwa w ramach nowego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.

Dopłaty do kredytów obejmą tylko lokale i domy deweloperskie. Choć rozpatrywano różne warianty, przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego nie będzie można ubiegać się o rządowe wsparcie. Wprowadzono jedynie udogodnienie dla rodzin z trójką dzieci, które mogą kupić mieszkanie lub dom o powierzchni większej o 10 m2 niż przewiduje projekt.

Poza tym, na wsparcie mogą też liczyć osoby budujące dom systemem gospodarczym. Zgodnie z rządowym projektem będą miały możliwość odzyskania części VAT za materiały budowlane.

autor: źródło: RED Real Estate Development

aktualizacja: 27.09.2013

Polecane artykuły
Mieszkania do wynajęcia. Ile kosztuje wynajęcie mieszkania?
Połowa wakacji, to czas kiedy wzrasta zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia....
Dom jednorodzinny – lepiej wybudować czy kupić gotowy? Co się bardziej opłaca?
Wielu indywidualnych inwestorów boryka się z dylematem – wybudować dom...
Szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony
Umowa o pracę na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego niemal w...
Ile kosztuje mieszkanie w Lublinie?
Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w Lublinie wynosi około 4700 zł*....

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.