Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wieliczka – tanie mieszkania blisko Krakowa

tagi tematyczne mieszkania Wieliczka tanie mieszkania
dom Wieliczka
dom Wieliczka

Kraków jest trzecim miastem w Polsce pod względem wysokości cen mieszkań. Drożej jest tylko w Warszawie i Sopocie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wystarcza tu jedynie na zakup niespełna pół metra kwadratowego mieszkania. Alternatywą może być zakup tańszego mieszkania w Wieliczce, która jest oddalona od śródmieścia Krakowa o 13 kilometrów.

Znalezienie nowego mieszkania zwykle wiąże się z poszukiwaniem kompromisu pomiędzy metrażem gwarantującym komfort, a lokalizacją mieszkania. Decydując się na poszukiwanie większego, ale tańszego mieszkania, można sprawdzić oferty sprzedaży mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach Krakowa. Warto też rozważyć przeprowadzkę poza Kraków, na przykład do Wieliczki.

Zobacz także: Wieliczka, mieszkania na sprzedaż

Wieliczka jest 20-tysięcznym miastem leżącym na południowy wschód od Krakowa. Centrum Wieliczki od krakowskiego Rynku Głównego dzieli jedynie 13 km w linii prostej. Ze względu na tak niewielką odległość i dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną pomiędzy obydwoma miastami, kupno mieszkania w Wieliczce jest rozwiązaniem, które z pewnością powinny brać pod uwagę przede wszystkim osoby pracujące we wschodnich i południowych dzielnicach Krakowa.

fot.: Home Broker
fot.: Północ Nieruchomości
fot.: Oferty Bezpośrednio
fot.: Bracia Sadurscy

Kraków – Wieliczka: dobra komunikacja to podstawa
Infrastruktura komunikacyjna Wieliczki i jej okolic wystarcza, aby miasto mogło z powodzeniem aspirować do roli „sypialni” Krakowa. Miasto zyskało dużą popularność, jako nowe miejsce zamieszkania Krakowian po oddaniu do użytkowania drogowego węzła wielickiego stanowiącego skrzyżowanie autostrady A4 z drogą krajową nr 4. Węzeł położony na granicy Wieliczki i Krakowa, uzupełniony kilkoma drogami lokalnymi, zapewnia wygodną komunikację samochodową między obydwoma miastami. Fragment autostrady A4 po zachodniej stronie węzła wielickiego, pełniący funkcję południowo-zachodniej obwodnicy Krakowa, umożliwia szybkie dotarcie do południowych i zachodnich dzielnic miasta oraz do lotniska w Balicach. Z kolei dojazd do centrum Krakowa jest możliwy dzięki drodze krajowej nr 4, która od wschodu stanowi północną obwodnicę Wieliczki, natomiast po zachodniej stronie węzła przechodzi w ulicę Wielicką. Sprawną komunikację wewnątrz powiatu wielickiego zapewniają ponadto drogi łączące Wieliczkę z Dobczycami, Gdowem oraz Niepołomicami.
Do Wieliczki dociera krakowska komunikacja miejska. Do dyspozycji pasażerów jest kilka linii autobusowych łączących Wieliczkę z Krakowem. Komunikację miejską wspierają ponadto prywatni właściciele mikrobusów. Działa również kolejowe połączenie obu miast. Pociągi w obu kierunkach odjeżdżają co godzinę, a podróż między stacją Wieliczka, a krakowskim Dworcem Głównym trwa 23 minuty.

Liczy się również wyjątkowość miejsca
Osoby, dla których miejsce zamieszkania powinno posiadać walory kulturowe, z pewnością docenią Wieliczkę, posiadającą bogatą, ponad 700-letnią historię. Warto wiedzieć, że Wieliczka, która od samego początku istnienia była związana z wydobyciem soli, uzyskała prawa miejskie w roku 1290. Pierwsze odkryte ślady warzelnictwa soli na tym terenie pochodzą jednak już z IX wieku. Największy rozwój gospodarczy w historii Wieliczki przypadł na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Wtedy to w mieście, które przez pewien czas było największym ośrodkiem przemysłowym w kraju, zostały wzniesione mury obronne oraz zamek żupny.

Obiektem, dzięki któremu Wieliczka zyskała światową popularność, jest powstała w XIII wieku kopalnia soli. Została ona wpisana w 1978 roku przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jako jeden z najstarszych zakładów górniczych Europy. Od roku 1996, kiedy to w kopalni całkowicie zaprzestano eksploatacji złóż, obiekt pełni jedynie funkcję atrakcji turystycznej. Kopalnia dysponuje czterema szybami górniczymi prowadzącymi do sieci korytarzy z około dwoma tysiącami komór, a jej główną atrakcją jest wykuta w soli kaplica św. Kingi, która w ciągu roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Nieruchomości w Wieliczce – jakie ceny?
Z racji niewielkiej odległości Wieliczki od Krakowa, wielicki rynek nieruchomości jest silnie powiązany z rynkiem krakowskim. Pod tym względem Wieliczkę można praktycznie uznać za jedną z dzielnic Krakowa. Nie dziwi więc fakt, że oferty nieruchomości z Wieliczki można bez problemu znaleźć w większości krakowskich biur pośrednictwa.

Ceny ofertowe nieruchomości, Wieliczka, Kraków

autor: Wojciech Porębski - Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.