Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Willa rodem z Włoch

tagi tematyczne Warszawa Włochy
Willa rodem z Włoch
Willa rodem z Włoch

Nieprzeciętna architektura, niezwykła historia i urokliwa okolica to tylko niektóre z atutów wystawionej na sprzedaż willi zlokalizowanej w warszawskiej dzielnicy Włochy.

Przechodząc jedną z zacisznych włochowskich ulic, nie sposób nie zwrócić uwagi na charakterystyczną, otoczoną drzewami willę – jej „sylwetka” przyciąga wzrok już z daleka. Zdziwiłby się przypadkowy przechodzień, gdyby usłyszał, że dom zbudowano w 1925 roku – doskonały stan zdaje się maskować wiek budowli, a to dzięki solidnej konstrukcji, która wyszła spod ręki znanego inżyniera i specjalisty w dziedzinie budownictwa przemysłowego – profesora Czesława Kłosia (1881-1957). Willa podczas drugiej wojny światowej nie doświadczyła ani bombardowania, ani innych zniszczeń, Włochy bowiem w ogóle oszczędzane były przez okupanta, w związku z tym wiele rezydencji i kamienic pozostało nienaruszonych. W 1945 roku mieścił się w willi Sztab Generalny Wojska Polskiego, co z pewnością również miało wpływ na to, że dom jest dzisiaj w tak dobrej kondycji.

Nieruchomość sprzedaje rodzina sławnego profesora, która po wojnie odzyskała swoją własność i otoczyła ją odpowiednią opieką. O tym, że jest to naprawdę solidna konstrukcja świadczy fakt, że większe remonty miały miejsce dopiero po 1989 roku. Nawet teraz dom nie wymaga poważnych prac remontowych, tym bardziej, że właściciele na bieżąco wykonywali czynności mające na celu zachowanie budynku w należytym stanie.

Historia warta poznania
Warta opisania – chociaż pokrótce – jest historia tego niezwykłego domu. Jak już wspomniano, pochodzi on z 1925 roku, a jego właściciel – profesor Kłoś był wykształconym na zachodnich uczelniach inżynierem, który w roku 1912 został wezwany do kraju, aby nadzorować budowę najważniejszych obiektów przemysłowych (m.in. największej w Polsce chorzowskiej elektrowni). Ponieważ profesor był postacią znaczącą, jego posiadłość często odwiedzały inne wybitne osobistości. Miały tu miejsce liczne spotkania, bankiety i bale dobroczynne z udziałem osób należących do elitarnych kręgów towarzyskich. Odbywały się w willi zajęcia z baletu, również tutaj rozpoczynał swoją działalność Klub Sportowy „Sokół”. Jego przedstawiciele zasilili później szeregi działającej do dziś „Przyszłości”, która zrzesza miłośników różnych dyscyplin sportowych.

Rok 1931...

... i 2008

A dzisiaj...
Dzisiaj dom zachwyca zarówno rozplanowaniem, jak i przedmiotami, które go wypełniają – meble, obrazy, pamiątki dodają wnętrzu charakteru, przytulności i działają na wyobraźnię. Co prawda większość z tych rzeczy opuści swoje miejsce, ale nowy właściciel na pewno nie będzie miał problemu z aranżacją przestrzeni według własnego upodobania i dostosowaniem domu do swoich potrzeb. Architektura budynku naprawdę robi wrażenie, a do tego daje niemal nieograniczone możliwości stworzenia idealnego mieszkania lub miejsca pracy. Poszczególne pomieszczenia bowiem połączone są ze sobą w taki sposób, że w każdej chwili można dowolnie zmienić ich rozkład.

Willa w liczbach
Cała nieruchomość wyceniona jest na 5 200 000 PLN. Wykonany z cegły budynek o żelbetowych stropach ma cztery kondygnacje i kubaturę 3 508 m3. Powierzchnia użytkowa parteru to 205 mkw., z czego 64 mkw. zajmuje sala balowa, a na pozostały metraż składają się trzy pokoje (58,8; 16 i 11,5 mkw.), kuchnia, hol i korytarz. Pierwsze piętro to cztery pokoje (30,5; 24; 17 i 16 mkw.), kuchnia, WC i przedpokój,  a drugie – kolejne cztery pokoje o metrażu 20,4; 18; 17,9 i 12,2 mkw., łazienka i również przedpokój. Powierzchnia użytkowa każdego z pięter to 158 mkw., wysokość parteru – 4,3 m, pierwszego i drugiego piętra – odpowiednio 3,5 i 2,6 m. Na piwnicę o wysokości 3,2 m składa się sześć pomieszczeń gospodarczych o powierzchni od 22 do 33,5 mkw. oraz pralnia. Dom ma pięć tarasów: dwa na parterze (38 i 12 mkw.) i trzy na pierwszym piętrze (20, 12 i 6 mkw.). Całości dopełnia dach z attyką mający 1,5 m wysokości. Do budynku przynależą garaże: jeden o powierzchni 12 mkw., drugi – ogrzewany – 19 mkw.
Dom jest ogrodzony, a działka o powierzchni 1 240 mkw. porośnięta trawą, krzewami i drzewami. Willa już niebawem będzie miała sąsiedztwo w postaci dwóch apartamentowców, jednak ich obecność – dzięki odpowiedniemu projektowi – nie wpłynie negatywnie na jej wizerunek.

Widok od strony ulicy

Schody prowadzące na pierwsze piętro

Nie(d)oceniony urok okolic
Niewątpliwie warto napisać kilka słów o dzielnicy, w której znajduje się tytułowa willa. Włochy to miejsce, które zarówno mieszkańcom innych rejonów stolicy, jak i tym, którzy znają Warszawę, najczęściej kojarzy się z przemysłem, dymiącymi kominami i zakorkowanymi ulicami. A to nie do końca prawda. Wystarczy skręcić w którąś z mniejszych uliczek w okolicach np. Globusowej, a otaczająca zieleń, urokliwy śpiew ptaków, charakterystyczne, często zabytkowe budynki o niepowtarzalnej architekturze i panujący tu spokój sprawią, że każdy spojrzy mniej stereotypowo na tę niedocenianą dzielnicę. Miejsc sprzyjających wypoczynkowi i długim spacerom, w których czas zdaje się płynąć wolniej jest tutaj więcej niż mogłoby się wydawać – idealnym przykładem jest porośnięty starodrzewiem park ze Stawem Koziorożca i uroczym budynkiem tutejszej biblioteki.
Drugim znaczącym atutem tej części Warszawy jest coraz lepsza komunikacja. Poprawi się ona jeszcze bardziej za sprawą obwodnicy, o budowie której decyzja jest już podjęta. Poza tym władze dzielnicy inwestują w jej rozwój, co już wkrótce stanie się naprawdę widoczne. Niech najlepszym dowodem na to będzie fakt, że Włochy to – zaraz po Śródmieściu – najbogatszy rejon stolicy – głównie za sprawą lotniska Okęcie, które przynosi im znaczne dochody. A skoro już mowa o Okęciu, zdumiewające jest, że przelatujące samoloty są dla włochowian niesłyszalne. Jest to możliwe dzięki temu, że ruch lotniczy nie odbywa się bezpośrednio nad zamieszkałymi terenami. Warto też zaznaczyć, że przestrzeń powietrzna nad dzielnicą podzielona jest na specjalne strefy, które zapewniają jej mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo. 

Park

Staw Koziorożca


Z pewnością będzie miał rację ten, kto po wizycie w willi stwierdzi, że jest to dom pełen wspomnień, w którym czuje się jeszcze ducha minionej epoki, dom przeznaczony dla koneserów – ale nie tylko – każdy bowiem może dostrzec urok takiego wnętrza i zaprojektować je na własny sposób. Jest to niewątpliwie atrakcyjne lokum dla tych, którzy chcieliby zamieszkać w niezwykłym domu z dala od wielkomiejskiego zgiełku lub pracować nie w nowoczesnym biurowcu, ale w kameralnym miejscu o wyjątkowym klimacie.

Willa znajduje się w ofercie warszawskiego biura Metrohouse.

autor: opracował: Marta Tomasiuk

aktualizacja: 17.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.