Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wiosenne porządki – czyścimy żaluzje, rolety i verticale

tagi tematyczne aranżacja wnętrz rolety verticale wiosenne porządki żaluzje
Żaluzje panelowe
Żaluzje panelowe

Czas na wiosenne porządki! Prasa kobieca, programy telewizyjne oraz Internet dostarcza nam porad, jak skutecznie i szybko posprzątać mieszkanie, umyć okna i sprawić, aby nasze „cztery kąty” lśniły na wiosnę. Jak wyczyścić różnego rodzaju osłony okienne - żaluzje, rolety i verticale? Eksperci od aranżacji przestrzeni okiennych radzą, jak zrobić to skutecznie.

Dawniej w polskich domach podczas wiosennych porządków wszyscy prali firany i zasłony. Był to praktycznie jedyny rodzaj dekoracji okiennych. Jednak z czasem hitem, który zagościł niemal w każdym polskim oknie, stały się żaluzje, a wkrótce potem popularność zyskały również rolety. Dziś do wyboru mamy cały wachlarz rozmaitych dekoracji okiennych – od rolet, verticali, żaluzji, praktycznych plis, po maty i oryginalne panele okienne. Eksperci firmy Dormax Design podpowiadają jak skutecznie je wyczyścić.

Co należy przygotować, by uporządkować okno?
Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące. W tym celu przydatne będą: płyn do mycia, bawełniane i flanelowe szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Do czyszczenia żaluzji możemy użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Wszelkie prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Wskazany sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonane są nasze osłony.

Czyścimy żaluzje

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych - należy je czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu. Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu przecieramy zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wycieramy do sucha. W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas przecieramy je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszamy. Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Żaluzje aluminiowe – zgodnie z zaleceniami ekspertów Dormax Design, żaluzje odkurzamy i polerujemy flanelową szmatką (aluminium matowieje pod wpływem wilgoci).

Żaluzje aluminiowe
Żaluzje aluminiowe
fot.: Dormax Design
Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane
fot.: Dormax Design

Żaluzje drewniane – najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego typu Pronto. Jeśli natomiast żaluzje długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych np. Pronto w spray`u i przetrzeć suchą szmatką. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas czyszczenie jest wygodne, szybkie i dokładne.

Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Należy czyścić je na sucho, ściśle według zaleceń producenta.

Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować zniszczenie i spękanie materiału. Zaleca się odkurzanie ich z użyciem końcówki do odkurzacza z włosiem.

Żaluzje panelowe
Żaluzje panelowe
fot.: Dormax Design
Wertikale sznurkowe
Wertikale sznurkowe
fot.: Dormax Design

autor: Dormax Design

aktualizacja: 21.03.2013

Polecane artykuły
Mozaika ścienna – ciekawy element aranżacji wnętrza
Mozaika ścienna coraz częściej stosowana jest we wnętrzach mieszkań. Jest bardzo...
Nowoczesne żaluzje w aranżacji wnętrz
W Polsce żaluzje okienne kojarzą się z niewyszukanym stylem aranżacji wnętrz lat 80. i...
Aranżacja wnętrz: biało–czarny apartament
Aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym, z wykorzystaniem ograniczonej palety barw są...
Mieszkanie, które przypomina loft
Loft to mieszkanie urządzone w budynku, który dawniej spełniał funkcję przemysłową. Na...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.