Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami w roku 2008

tagi tematyczne Polska Federacja Rynku Nieruchomości pośrednik w obrocie nieruchomości WSPON
Wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami w roku 2008
Wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami w roku 2008

Na zlecenie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości na przełomie sierpnia i września bieżącego roku firma Pentor przeprowadziła wywiady z 238 mieszkańcami Warszawy. Celem badań było ustalenie jak respondenci postrzegają pośredników w obrocie nieruchomościami.

Wyniki udowodniły, że zawód ten cieszy się dobrą reputacją i zaufaniem większości ankietowanych, zarówno tych, którzy w przeciągu ostatnich dwóch lat dokonali transakcji na rynku nieruchomości (sprzedaż, kupno, wynajem), jak i tych, którzy tego nie zrobili.

Prawie polowa (44%) badanych osób przyznała się do korzystania z pomocy pośredników przy realizowaniu transakcji na rynku nieruchomości. Zdecydowana większość  z nich (92%) zadeklarowała zadowolenie z tej współpracy, chwaląc głownie szybkość i sprawność obsługi oraz fachowość i kompetencje pracowników. Dowodem na to, że wymagania i oczekiwania klientów zostały spełnione, może być fakt, iż 68% respondentów wyraziło chęć ponownego skorzystania z usług biura pośrednictwa.

Zdaniem 78% badanych warszawiaków  pośrednicy wykazali się niezbędną wiedzą w zakresie świadczonej przez siebie działalności. Najczęściej chwalono: profesjonalizm i fachowość obsługi (56%). Została również doceniona ich wiarygodność (69%) i rzetelność w wykonywaniu powierzonych im zadań (68%). Co ciekawe ci, którzy mieli bezpośredni kontakt ze specjalistami od nieruchomości oceniają ich lepiej, niż ci, którzy znają ich tylko ze słyszenia. Na pytanie o negatywne spostrzeżenia odnośnie pracy pośrednika – 60% ankietowanych nie miało żadnych uwag, a na drugim miejscu znalazły się zbyt wysokie koszty (25%).
Zdecydowana większość respondentów nie zna przepisów regulujących zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, nie wie o istnieniu organizacji zawodowych, standardów i kodeksie etyki. Jednak aż 89% z nich uważa, że posiadanie licencji zawodowej, będącej świadectwem kwalifikacji agenta, jest konieczne. Drugim niezbędnym dokumentem jest według 73% ankietowanych ubezpieczenie OC.

Reasumując zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami cieszy się coraz większą renomą wśród społeczeństwa. Dlaczego?
Niewątpliwie ma na to wpływ zaangażowanie i praca całego środowiska. Począwszy od udziału w tworzeniu nowoczesnych przepisów, usprawniania zarządzania firmami, korzystania z najnowszych narzędzi pracy, a skończywszy na kształceniu i stałym dokształcaniu pośredników - tłumaczy Janusz Schmidt - Prezes WSPON-u.

autor: opracował: WSPON

aktualizacja: 17.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.