Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wszystko o programie Mieszkanie dla Młodych

tagi tematyczne dopłaty do kredytów kredyt hipoteczny MdM Mieszkanie dla Młodych
Mieszkanie dla Młodych
Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego przez młodych ludzi. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jaką nieruchomość można nabyć w ramach MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych to pomoc udzielana ze środków budżetu państwa, polegająca na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. W ramach MdM można starać się także o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez osoby fizyczne w związku z budową pierwszego własnego mieszkania.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Z programu mogą skorzystać osoby, które:
1. nie ukończyły 35 lat — jeśli mieszkanie kupuje małżeństwo, wówczas warunek ten dotyczy młodszego z małżonków;
2. do dnia nabycia nowego mieszkania nie były:
- właścicielami domu jednorodzinnego lub innego mieszkania,
- osobami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu,
- właścicielami lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Osoba starająca się o dopłatę musi też rozwiązać umowę najmu mieszkania, o ile taką ma zawartą. A jeżeli przysługiwało jej spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, powinna zrzec się go na rzecz spółdzielni. Czas na rozwiązanie umów wynosi 6 miesięcy od chwili podpisania aktu notarialnego zakupu nowego mieszkania z wykorzystaniem dopłaty z programu MdM.

Jaką nieruchomość można kupić z rządowym dofinansowaniem wkładu własnego?

Powierzchnia użytkowa nabywanego mieszkania nie powinna być większa niż:
- 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,
- 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego w przypadku, gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci.

Trzeba też wiedzieć, że pomocą finansową objęte zostanie tylko 50 m2 powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania.

Mieszkanie powinno służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy i musi być kupione na rynku pierwotnym. Znaczenie ma także cena zakupu nieruchomości — nie powinna ona przekraczać maksymalnej ceny 1 m2 ustalonej na dany kwartał dla poszczególnych miast i województw. Tabela maksymalnych cen publikowana jest na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Cechy kredytu hipotecznego na zakup mieszkania w ramach MdM
Kredyt, którym finansowany jest zakup mieszkania, powinien być zaciągnięty w złotówkach, na co najmniej 50% wartości mieszkania i na minimum 15 lat. W przypadku gdy osoba kupująca mieszkanie nie ma zdolności kredytowej, do kredytu mogą przystąpić członkowie najbliższej rodziny np. rodzice i rodzeństwo. Kredyt uprawniający do uzyskania dopłaty udzielany jest tylko przez te banki, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista publikowana jest na stronie BGK.

Jak jest obliczany poziom dofinansowania?
Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% kwoty określonej jako iloczyn powierzchni kupowanego mieszkania i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni mieszkalnej w interesującym nas mieście. Wskaźniki ogłaszane są przez wojewodów i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli osoba korzystająca z MdM ma przynajmniej jedno dziecko, wówczas dofinansowanie wzrasta do 15%.

Wsparcie finansowe w postaci spłaty części kredytu
Dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu może zostać przyznane osobom, które korzystają z programu Mieszkanie dla Młodych i którym w okresie 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. W takiej sytuacji dodatkowa kwota dofinansowania wynosi 5% wartości odtworzeniowej mieszkania.

Mieszkanie dla Młodych — formalności
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu hipotecznego kupujący mieszkanie składa do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który udziela kredytu hipotecznego. Do wniosków należy dołączyć kilka dokumentów:
- oświadczenie, że kupujący nie jest właścicielem nieruchomości mieszkaniowej,
- oświadczenie o zakupie mieszkania na własne potrzeby,
- zobowiązanie do rozwiązania umowy najmu mieszkania lub do rezygnacji ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu (o ile nabywca ma podpisane takie umowy),
- zaświadczenie od dewelopera informujące, że kupowana nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego.

Na podstawie dokumentów i oświadczeń bank weryfikuje też wiek kredytobiorcy i liczbę posiadanych przez niego dzieci. Udokumentować należy również cenę mieszkania i jego powierzchnię.

Oprócz przedstawienia dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania w ramach MdM trzeba oczywiście dostarczyć wszystkie typowe dokumenty wymagane podczas podpisywania umowy kredytowej, czyli np. umowę z deweloperem oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach.

Zgodnie z aktualnymi przepisami Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wnioski o dofinansowanie wkładu własnego można składać do 30 września 2018 roku.

autor: red. tuznajdziesz.pl

aktualizacja: 21.04.2015

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.