Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wydłuża się czas oczekiwania na kredyt hipoteczny. Decyzja kredytowa w 38 dni

tagi tematyczne decyzja kredytowa kredyt hipoteczny wniosek kredytowy
Budowa, Ogrody Ochota
Budowa, Ogrody Ochota

Z powodu spadku akcji kredytowej banki rozpatrują mniej wniosków o kredyt hipoteczny, jednak czas ich analizy wcale się nie skrócił. Średni czas oczekiwania na decyzję kredytową wynosi 38 dni i jest dłuższy o 5-7 dni w porównaniu z zeszłym rokiem.

Przeciętnie od momentu złożenia wniosku o przyznanie kredytu do podpisania umowy kredytowej mija ponad miesiąc. W pierwszych czterech miesiącach 2013 roku procedury kredytowe w bankach znacznie się wydłużyły. W grudniu 2012 roku na kredyt hipoteczny trzeba było czekać średnio 31 dni. Obecnie jest to nawet o 7 dni więcej. Na początku roku główną przyczyną wydłużenia się tego procesu była duża liczba wniosków złożonych pod koniec 2012 roku, kiedy to upływał termin ubiegania się o kredyt z rządowymi dopłatami. Wiele osób, które chciały skorzystać jeszcze z programu Rodziny na Swoim składało swoje dokumenty w ostatnich dniach grudnia, jednak ich analiza i podpisanie umowy kredytowej przesunęły się z naturalnych powodów na początek 2013 roku. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec 2011 roku, kiedy czynnikiem stymulującym dużą liczbę wniosków złożonych w grudniu było wejście od stycznia 2012 roku Rekomendacji SII.

 

data 2012 rok 2013 rok
I II
III IV V VI VII VIII IX X XI XIII I II III IV
średni czas od złożenia wniosku do podpisania umowy 39 dni
41 dni
35 dni 33 dni
35 dni
34 dni
33 dni
35 dni
34 dni 32 dni 33 dni
31 dni 38 dni
41 dni 38 dni
38 dni

Źródło: Dom Kredytowy Notus

 

Analiza wniosku o kredyt hipoteczny – co sprawdza bank?
Długi czas oczekiwania na decyzję kredytową i podpisanie umowy jest w sprzeczności z deklaracjami czy reklamami banków. Konsumenci są zachęcani informacjami, że cała procedura zajmie nie więcej niż tydzień, a umowa kredytowa będzie przygotowana równie szybko. Jednak każdy, kto zaciągał kredyt mieszkaniowy wie, jak wiele dokumentów trzeba dostarczyć oraz jaki czas potrzebny jest bankowi na ich analizę. Oczywiście, zdarzają się jednostkowe przypadki, gdy analiza jest szybka, jednak z reguły czas oczekiwania na decyzję przekracza jeden miesiąc. Analiza wniosku, to sprawdzenie klienta w rejestrach międzybankowych, weryfikacja dochodów i zatrudnienia, a także ocena nieruchomości. Często etapem, który wydłuża proces jest właśnie wycena nieruchomości. Przedstawiciel banku lub rzeczoznawca muszą odwiedzić budowę, umówić się ze sprzedającym i zwykle ta faza trwa kilka dni. Nawet w sytuacji, gdy kredytobiorca wraz z wnioskiem dostarcza swoją wycenę, bank także musi zweryfikować poprawność jej wykonania. Te procesy trwają kilka dni i wraz z innymi etapami analizy wydłużają czas oczekiwania. Warto także pamiętać, że nawet po pozytywnej decyzji kredytowej w wielu bankach fizyczne przygotowanie umowy kredytowej może zająć kilka dni. W erze powszechnej informatyzacji może dziwić, że uzupełnienie kilku pozycji we wzorze stosowanego dokumentu nie odbywa się od ręki. Złożoność i wieloetapowość powodują, że od złożenia kompletnego wniosku do podpisania umowy przeciętnie czekamy ponad miesiąc.


Czas uruchomienia kredytu – decyzja zależy od klienta

Następnym etapem na drodze kredytowej jest uruchomienie środków. Jest to jednak etap, w którym czas wypłaty zależy w większym stopniu od kredytobiorcy, niż od banku. Co prawda każdy z banków zastrzega sobie prawo do minimum 3-dniowego terminu na wypłatę środków, ale czas ten jest liczony dopiero od złożenia kompletu dokumentów, np. aktu notarialnego potwierdzającego nabycie nieruchomości na rynku wtórnym. Wielu klientów po podpisaniu umowy kredytowej nie spieszy się z podpisaniem aktu notarialnego, często odkładając ten termin o kilka czy nawet kilkanaście dni w zależności od zapisów umowy przedwstępnej. Data podpisania umowy notarialnej uzależniona jest także od sprzedającego nieruchomość. Także na rynku pierwotnym wypłata środków wynika z harmonogramu płatności do dewelopera, a nie bezpośrednio z zapisów umowy kredytowej. Uogólniając, można powiedzieć, że obecnie przeciętnie kredytobiorcy czekają z wypłatą środków z reguły 7-9 dni od podpisania umowy kredytowej. Jednak widać, że w porównaniu z 2012 rokiem, klienci starają się nie zwlekać z podpisaniem umowy o kredyt.

Warto pamiętać, że czas oczekiwania na kredyt i na rozpatrzenie wniosku należy także traktować jako element oferty banku. Rzadko który klient ma nieograniczony czas, jaki może poczekać, ale najczęściej terminy wynikają z umowy przedwstępnej lub deweloperskiej. Zatem poszukując kredytu nie należy patrzeć tylko na warunki cenowe, ale także na proces i deklarowane przez banki terminy. Niestety żaden bank nie zobowiąże się wprost do rozpatrzenia wniosku w podanym czasie. Może się zdarzyć, że bank straci klienta na rzecz innej instytucji, która szybciej i sprawniej przeanalizuje wniosek. Często dla kredytobiorcy ważniejszy jest spokój i bezproblemowe uzyskanie kredytu niż rata niższa o symboliczne kilka czy kilkanaście złotych. Czynnikiem, który może odstraszać wielu klientów jest ciągłe domaganie się przez bank dodatkowych dokumentów i wyjaśnień. Nie zawsze najlepszy bank to ten, który jest najtańszy. Niejednokrotnie wybór pada na ten, który bez zbędnego wnikania w szczegóły przyzna środki na zakup czy budowę nieruchomości.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy NOTUS S.A.

aktualizacja: 23.05.2013

Polecane artykuły
Mieszkania do remontu – tańsze i w dobrej lokalizacji
W sytuacji, gdy nadal nie łatwo o wysoki i tani kredyt hipoteczny, rośnie grupa osób...
Coraz wyższa zdolność kredytowa, coraz niższe koszty kredytu
Dzięki obniżkom stóp procentowych koszty kredytu są coraz niższe. Wzrosła też zdolność...
Osiedle mieszkaniowe w smartfonie
Strona internetowa dewelopera i serwisy ogłoszeniowe to sprawdzone i typowe miejsca, w...
Mieszkanie dla Młodych przyjęte przez rząd. Program ruszy od stycznia 2014 r.
Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.