Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wydłuża się czas sprzedaży mieszkania w Warszawie

tagi tematyczne ceny mieszkań sprzedaż mieszkań
Osiedle mieszkaniowe, bloki
Osiedle mieszkaniowe, bloki

Dla sprzedających mieszkania w Warszawie nadszedł czas próby. Średni czas sprzedaży mieszkania wzrósł do czterech miesięcy i jest najdłuższy od wiosny 2010 r.

Analiza marcowych i kwietniowych transakcji przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy S.A. pokazuje, że coraz trudniej jest sprzedać w rozsądnym czasie mieszkanie. Do 122 dni wzrósł średni czas sprzedaży na rynku wtórnym w Warszawie. To o dwa tygodnie dłużej niż w pierwszych miesiącach roku. Już dawno pośrednicy nieruchomości nie obserwowali podobnych poziomów. Po raz ostatni zbliżony wynik odnotowany został przed dwoma laty (128 dni).

Małe mieszkania w Warszawie >>


średni czas sprzedaży mieszkań

Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A.

 

Stabilizacja sprzedaży na poziomie nieprzekraczającym średniej 100 dni odchodzi już do przeszłości. Spadek tempa sprzedaży spowodowany jest coraz ostrzejszą polityką kredytową banków oraz brakiem rządowych programów wspierających zakup mieszkań - program Rodzina na swoim wygaśnie z końcem 2012 roku. W tej sytuacji klienci biur nieruchomości poszukują coraz mniejszych i tańszych mieszkań. Średnia (mediana) warszawskich transakcji z ostatnich dwóch miesięcy to 315 tys. zł. Taka kwota, przy średniej stołecznej 7,5 tys. zł za m kw. pozwala na kupno jedynie dwóch pokoi przekraczających nieznacznie 40 mkw. Prawie połowa wszystkich dokonanych w tym czasie transakcji to sprzedaż mieszkań do 40 mkw. Mieszkania powyżej 70 mkw. można znaleźć w co dziesiątej transakcji.

Dłuższy czas sprzedaży to również zwiększona skłonność sprzedających do obniżek ceny. Obecnie średni upust wynosi 3 proc., zaś w co ósmej transakcji negocjacje przekroczyły poziom 5 proc. Najwyższych negocjacji można spodziewać się przy zakupie mieszkań o metrażu większym niż 60 mkw. wybudowanych w latach 70-tych XX w. Choć wielka płyta bywa często wybierana do zakupu, największe mieszkania wybudowane w tej technologii spotykają się z zainteresowaniem dopiero po radykalnych obniżkach ceny ofertowej.

 

autor: Mariusz Kania, Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.