Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wyjeżdżamy na wakacje. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

tagi tematyczne drzwi antywłamaniowe inteligentny dom wakacje zabezpieczenie domu przed włamaniem
kamera alarm
kamera alarm

Podczas wakacji aktywność złodziei wzrasta nawet kilkukrotnie. Często zdarza się, że sami ułatwiamy im zadanie, niewystarczająco zabezpieczając dom lub mieszkanie. Tymczasem wystarczy zastosować kilka tricków, by zmniejszyć ryzyko włamania. Odpowiednie zamki w drzwiach, trudne do sforsowania okna i rozwiązania symulujące naszą obecność zniechęcą niejednego włamywacza.

Ze statystyk wynika, że ponad połowa Polaków zdaje sobie sprawę, że ich mieszkania nie są wystarczająco zabezpieczone przed włamaniem. Jednocześnie aż 67 proc. z nas nie planuje dodatkowo zabezpieczać mieszkania przed wakacyjnym wyjazdem. To dobra wiadomość dla złodziei, którzy w okresie letnim częściej włamują się do domów i mieszkań. Warto więc zadbać o to, by maksymalnie utrudnić niepożądanym gościom wstęp do naszego domu.

Drzwi i okna antywłamaniowe, a także dobry sąsiad i… pies
Myśląc o bezpieczeństwie swoich czterech kątów większość osób wykupuje polisę ubezpieczeniową. Zabezpieczenie mieszkania nie powinno się jednak na tym kończyć. Nawet najlepsza polisa nie zagwarantuje odszkodowania, jeśli dodatkowo nie zamontujemy bezpiecznych drzwi, zamków czy okien.

Drzwi antywłamaniowe mają kilka klas atestów, z których najsilniejsze powinny wytrzymać próby sforsowania z użyciem różnych narzędzi przez 30-40 minut, a więc wystarczająco długo, by zniechęcić nawet wyjątkowo cierpliwego intruza. Podobnie jak drzwi, również zamki mają różne klasy atestów, które powinniśmy brać pod uwagę. Warto pamiętać, by miały one minimum 100 tys. unikalnych kombinacji klucza. Najlepiej zamontować kilka zamków, co skutecznie utrudni złodziejowi wkroczenie do naszego mieszkania.

Czytaj też: Zamek biometryczny. Odcisk linii papilarnych kluczem do drzwi

Z policyjnych statystyk wynika, że 80 proc. włamań dokonywanych jest przez okna. Dlatego zabezpieczenie mieszkania również pod tym kątem jest istotne. Do wyboru mamy albo okna antywłamaniowe, albo okna z elementami antywłamaniowymi. Warto upewnić się, czy mają one odpowiednie certyfikaty. Te pierwsze powinny mieć jeden atest oznaczający, że całe okno jest antywłamaniowe, z kolei drugie muszą mieć ich kilka, osobno dla poszczególnych elementów – ram, okuć i przeszkleń. Przydatnym dodatkiem do takich okien będą także odpowiednio dobrane rolety lub okiennice.

Nie zaszkodzi pomyśleć również o tradycyjnych i sprawdzonych sposobach zabezpieczenia mieszkania. Broniący swojego terytorium pies bywa dla złodzieja zaporą nie do przejścia. Oko na nasze mieszkanie może mieć również dobry sąsiad, który będzie opróżniał skrzynkę na listy i zabierał z wycieraczki ulotki, dzięki czemu dom i jego otoczenie będą sprawiały wrażenie, jakbyśmy w nim cały czas przebywali.

Inteligentny dom kontrolujesz z każdego miejsca na świecie       
Symulować naszą obecność pomagają także systemy inteligencji budynkowej. Warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami, ponieważ nie tylko zmniejszają one ryzyko włamania, ale także umożliwiają nam uzyskanie lepszych warunków ubezpieczenia. – Na przykład AVIVA przyznaje dodatkową zniżkę osobom, które zainstalowały w swoim domu system Fibaro – mówi Joanna Ossowska z Fibar Group, który produkuje bezprzewodowe systemy inteligencji budynków Fibaro.

Inteligentny system sprawia, że nie musimy już zdawać się wyłącznie na automatyczne włączniki świateł, które potencjalny złodziej łatwo rozpozna. Inteligentnym domem możemy sterować z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera lub telefonu. Dzięki temu możemy na odległość uruchamiać nie tylko światło, ale też podnosić i opuszczać rolety, włączać muzykę czy telewizor. Zupełnie tak, jakbyśmy cały czas byli na miejscu. Jeśli zintegrujemy go z systemem kamer, będziemy też mogli na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w domu i wokół niego i również na tej podstawie uruchamiać określone urządzenia. Inteligentny system można też skonfigurować tak, by w konkretny sposób reagował na warunki zewnętrzne. Na przykład kiedy czujniki przekażą do centrali informację o tym, że ktoś porusza się w ogrodzie, zostaną uruchomione zaprogramowane działania. System nie tylko włączy oświetlenie zewnętrzne, ale na przykład uruchamiając podlewanie ogrodu zafunduje intruzowi zimny prysznic.

Zanim wyjedziemy na urop zatroszczmy się o to, by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed dłuższa nieobecnością. Dzięki temu w wakacje będziemy mogli się zrelaksować zamiast martwić się, czy nie znikną z niego cenne sprzęty i inne kosztowności.

autor: Źródło: LTM Communications

aktualizacja: 18.07.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.