Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wykończenie mieszkania – na własną rękę czy z architektem?

tagi tematyczne aranżacja wnętrz architekt wnętrz deweloper wykończenie mieszkania
projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza

Osoby, które zdecydowały się kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, stają przed wyborem - wykończyć mieszkanie na własną rękę, czy też skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub usługi wykończenia pod klucz, oferowanej przez dewelopera. Jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań, co warto wiedzieć zanim wybierzemy którąś z opcji?

Samodzielne wykończenie mieszkania
Najwięcej osób wykańcza swoje nowe mieszkanie na własną rękę. Osobiste zaangażowanie pozwala bowiem na pełną kontrolę budżetu, dowolny wybór materiałów oraz nadzór nad pracą ekipy remontowej. Ale samodzielne wykończenie mieszkania to duże wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest niestety duża, trzeba zmierzyć się z takimi zadaniami, jak: przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i bieżący nadzór nad jej pracami. Należy też spodziewać się, że niemal na każdym etapie prac będziemy stawać przed bardzo dużym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Niestety, musimy również wziąć pod uwagę, że podczas remontu pojawią się różne problemy, których nie mogliśmy przewidzieć – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykończenia wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie.

projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza

Z architektem wnętrz
Dobrym pomysłem dla tych, którzy nie chcą poświęcać swojej energii i uwagi na wykończenie mieszkania, może być skorzystanie z usług architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. W jej ramach architekci przygotowują projekty funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizacje 3D. Oferują też pomoc w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz autorski nadzór nad projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe z własnymi, sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi. Zlecając wykończenie profesjonalistom, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów - w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, co więcej, jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności). Oczywiście trzeba mieć świadomość, że za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, wiele osób do korzystania z usług firm wnętrzarskich zniechęca też obawa o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skorzystać z polecenia znajomych lub krewnych, którzy mogą zarekomendować nam zaufanych architektów wnętrz i ekipy budowlane. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie wnętrzarskiej.

Czytaj też: Czy każdy apartament jest apartamentem?


projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza
projekt aranżacji wnętrza

autor: Źródło: Unicorn Media

aktualizacja: 30.07.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.