Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wymarzony dom: mały, tani, ale nowoczesny

tagi tematyczne ceny domów domy energooszczędne domy pasywne mały dom rynek wtórny sprzedaż domów tani dom
dom na sprzedaż
dom na sprzedaż

Choćby mały, ale własny dom – to marzenie wielu Polaków, jednak wciąż trudne do realizacji z powodu malejących zdolności nabywczych i wysokich cen domów. Kupowane przez nas domy są coraz mniejsze. Wydłuża się również czas sprzedaży - obecnie na nabywcę trzeba czekać średnio nawet 225 dni.

Małe domy, do 150 m2, kupowane są najczęściej
Jak wynika z danych agencji Metrohouse, Polacy kupują domy o coraz mniejszych metrażach. Mediana powierzchni domów sprzedanych w 2012 r. przez pośredników Metrohouse wynosi 152 m2 i jest o 8 m2 mniejsza niż rok temu. Najwięcej sprzedaje się nieruchomości do 150 m2, a domy o ponad 200-metrowej powierzchni stanowią 29 proc. wszystkich transakcji. - Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niechęć do zaciągania wysokich zobowiązań kredytowych, problemy z finansowaniem zakupu kredytem, a także większe zainteresowanie niewielkimi segmentami podczas, gdy do niedawana domy wolno stojące cieszyły się największym zainteresowaniem – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse - Nie bez znaczenia są też koszty utrzymania domu. Przy dużych powierzchniach, braku nowoczesnych systemów grzewczych opłaty za ogrzewanie mogą być znaczącym obciążeniem dla rodzinnych budżetów – dodaje ekspert.

Poszukujesz domu? Sprawdź ogłoszenia: domy na sprzedaż

mały dom

Źródło: Metrohouse

Dom za milion tylko dla wybranych
Z danych pośredników wynika również, że najczęściej kupowane są domy w cenie do 500 tys. zł, które stanowią 66 proc. wszystkich transakcji sprzedanych domów w 2012 r. Z kolei tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup domu wartego ponad milion złotych – Większe, czy położone bliżej centrum miast domy znajdują nabywców wśród osób zamożniejszych, które dysponują własnymi oszczędnościami na zakup lub zarobkami znacznie powyżej średniej – mówi Aleksandra Łukaszewicz z firmy Expander.

Najchętniej kupujemy nowe domy
Nabywcy, którzy szukają dla siebie domów zwykle kierują się wyśrubowanymi kryteriami i najchętniej wybierają nieruchomości wybudowane po 2000 roku - Oczywiście nie brakuje transakcji sprzedaży domów o wiele starszych, nawet przedwojennych. Mimo to klienci wolą budynki z ostatniej dekady, które mają nowoczesne rozwiązania architektoniczne, aranżacyjne i najczęściej są tańsze w utrzymaniu niż domy budowane np. w latach siedemdziesiątych. Poszukiwane są budynki w dobrym stanie technicznych lub do niewielkiego remontu. Budynki w gorszym stanie, nawet mimo atrakcyjnej ceny, nie cieszą się dużym zainteresowaniem z obawy o wysokie koszty remontu – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Będzie moda na eko domy?
Ze względu na wysoki koszt zaawansowanej technologii do rzadkości wciąż należą domy ekologiczne i pasywne, które w rzeczywistości są najtańsze w utrzymaniu. Wkrótce jednak może zapanować na nie moda, szczególnie wśród zamożnych klientów, ponieważ będzie można je kupić lub wybudować z dopłatą do kredytu. Dofinansowanie będzie polegało na spłacie części zadłużenia po uzyskaniu potwierdzenia odpowiedniego standardu energetycznego. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 50 tys. dla domów pasywnych i 30 tys. dla domów energooszczędnych. Kredyty mają znaleźć się, zgodnie z harmonogramem, w ofercie banków w I kwartale tego roku. Ich warunki nie są jeszcze znane.

Sprzedaż domów - jak długo trzeba czekać na nabywcę?
Choć wiosną rynek domów cieszy się zwykle o wiele większym zainteresowaniem, eksperci nie przewidują jednak przyspieszenia tempa ich sprzedaży. - W minionym roku widoczne było znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na nabywcę. Obecnie jest to 225 dni – czyli o 1,5 miesiąca dłużej niż przed rokiem. Jednocześnie aż 22 proc. sprzedających musiało czekać na nabywcę dłużej niż rok. Rekordzista sprzedał dom po… czterech latach – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. W przyszłym roku ten czas może się nawet wydłużyć, jeśli w życie wejdą obostrzenia związane z Rekomendacją S, według których ubiegając się o kredyt wymagany będzie wkład własny - Zgodnie z danymi przedstawionymi przez KNF 25 proc. kredytów miało wkład własny niższy niż 10 proc., a kredyty te stanowiły prawie 45 proc. ich łącznej wartości (badanie z grudnia 2011 r.). W przypadku kredytów na zakup mieszkania, czy domu, te cyfry byłyby jeszcze wyższe, ponieważ w łącznej ilości udzielonych kredytów te na remont, czy budowę domu zaniżają odsetek osób, które zakupiły nieruchomość z niewielkim, czy w ogóle bez wkładu własnego. W efekcie ilość osób zaciągających kredyt może się jeszcze zmniejszyć, tym samym jeszcze mniej klientów będzie mogło pozwolić sobie na zakup domu – podsumowuje Aleksandra Łukasiewicz, Expander.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Domy i mieszkania energooszczędne - czyli jakie?
Domy energooszczędne charakteryzują się niższym, niż w przypadku budynków tradycyjnych...
Niskie ceny nieruchomości w USA przyciągają kupujących z całego świata
Ceny mieszkań i domów w niektórych miastach USA spadły w ostatnich latach nawet o...
Wiosenne porządki – czyścimy żaluzje, rolety i verticale
Czas na wiosenne porządki! Prasa kobieca, programy telewizyjne oraz Internet dostarcza...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.