Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Względy dla dwóch pokoi

tagi tematyczne cena kredyt
Względy dla dwóch pokoi
Względy dla dwóch pokoi

Fakt, że mieszkania jedno- i dwupokojowe wróciły do łask, nie jest już chyba dla nikogo zaskoczeniem. Co może być przyczyną? Z pewnością nie bez wpływu pozostaje wprowadzanie przez banki surowszych warunków kredytowania.

Mniejsze mieszkanie – większa szansa
Największą popularnością zawsze cieszyły się mieszkania dwupokojowe, zwłaszcza wśród młodych osób. Jak twierdzą specjaliści – jeszcze do niedawna wydawało się, że korzystne warunki kredytowania wpłyną na wzrost zainteresowania lokalami trzy- i czteropokojowymi. Jednak obecna sytuacja na rynku wskazuje na to, że wkład własny jest coraz bardziej pożądany, a nawet wymagany przez banki (chociaż niektóre z nich udzielają jeszcze kredytów na 100 procent wartości). W związku z tym wielu spośród nabywców musiało uściślić swoje potrzeby i dostosować je do swoich możliwości finansowych. Wybór mniejszego mieszkania ze względu na niższą cenę zwiększa bowiem szansę zakupu. A wybór ten jest duży, gdyż mieszkań dwupokojowych na rynku nie brakuje.

Za 7 czy za 20?
Ceny mniejszych lokali, ich metraż oraz standard wykończenia są bardzo zróżnicowane. Dwa pokoje można nabyć już w cenie poniżej 7 tys. złotych za mkw., ale szukający spotkają się również z ofertami dwupokojowych apartamentów, w których koszt metra kwadratowego wynosi powyżej 20 tys. złotych przy powierzchni np. 80 mkw. Jak widać, rozbieżność cen jest bardzo duża, a obniżka – zdaniem ekspertów – wydaje się niezbędna, gdyż przeciętny Polak nie dysponuje takimi oszczędnościami, dzięki którym mógłby uiścić wkład własny w wysokości choćby 10 procent.

U kogo taniej?
Znaczne obniżki cen będzie można zauważyć u małych firm deweloperskich, które nie mogą sobie pozwolić na długie czekanie na klienta. Jednak większe firmy i bogaci inwestorzy będą raczej nastawieni na przeczekanie trudnej sytuacji. Przed rynkiem wtórnym rodzi się natomiast szansa powrotu klientów dzięki upustom dochodzącym nawet do kilkunastu procent, szczególnie w segmencie małych i średnich lokali.

autor: opracował: mt
źródło: Polanowscy Nieruchomości

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.