Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wzrasta popyt na powierzchnie biurowe w Polsce

tagi tematyczne biura nieruchomości komercyjne powierzchnie biurowe umowa pre-let umowa przednajmu
biurowiec
biurowiec

W 2012 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce będzie utrzymywał tendencję wzrostową, a zawieranie umów przednajmu może stać się jednym z kluczowych trendów na rynku nieruchomości biurowych.

Warszawa nadal pozostanie liderem pod względem wynajętej powierzchni, ale miasta regionalne również będą rozwijać ten segment nieruchomości. Ważnym trendem mogą stać się umowy typu pre-let, które w minionym roku stanowiły ponad 1/5 wszystkich transakcji zawartych na tym rynku.

Dobra sytuacja makroekonomiczna Polski sprzyja aktywności inwestorów, którzy nadal chętnie lokują u nas swój kapitał. Liczba transakcji zawartych w minionym roku potwierdza utrzymujący się już ponad 5 lat trend rosnącego popytu na powierzchnie biurowe, który w tym okresie wzrósł o blisko 40 proc. Pozwala to sądzić, że polski rynek wynajmu powierzchni biurowych nadal pozostanie jednym z najmocniejszych w regionie.

Zobacz także: biura na sprzedaż i wynajem, Warszawa i województwo mazowieckie

O zainteresowanie najemców nie muszą się martwić właściciele warszawskich biurowców. W 2011r. padł tu historyczny rekord wynajętej powierzchni biurowej - blisko 600 000 mkw., a mimo to podaż wciąż nie zaspokaja potrzeb wszystkich najemców. Brakuje szczególnie nowoczesnych powierzchni pożądanych głównie przez zagranicznych klientów. Firmy swoje siedziby chętnie lokują także we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, gdzie w 2012 planowane są kolejne inwestycje. Niewystarczająca podaż i utrzymująca się wysoka dynamika popytu może  spowodować w tych miastach lekki wzrost czynszów, szczególnie za najbardziej nowoczesne powierzchnie. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni w dobrze skomunikowanych częściach miasta, z odpowiednią infrastrukturą i dobrze zaprojektowanej najmowanej powierzchni.

Biura na miarę potrzeb, czyli korzyści wynikające z umowy przednajmu?
Już w III kwartale 2011 roku można było obserwować coraz częstsze zawierane umów przednajmu. W obecnej sytuacji rynkowej pre-lease jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla najemcy, jak i dewelopera lub zarządcy inwestycji. W sytuacji, gdy uzyskanie kredytu bankowego na inwestycję biurową wymaga dużego pre-leasu, zarządzający inwestycją i przyszły najemca muszą ze sobą współpracować już na etapie rozpoczęcia budowy.

Niedostateczna podaż odpowiedniej powierzchni biurowej sprawia, że klienci wolą zabezpieczyć sobie najlepsze powierzchnie np. kondygnacje z ciekawym widokiem lub tarasem już na etapie budowy, a coraz częściej nawet zanim ona ruszy. Jest to szczególnie ważne dla tych przedsiębiorstw, które potrzebują dużych modułów np. ok. 4-5 tys. mkw. lub planują dalszy intensywny rozwój. Umowy takie często gwarantują firmom możliwość wynajęcia dodatkowej powierzchni w biurowcu i zarezerwowania najbardziej odpowiadających im powierzchni. 

 Zawarcie umowy pre-let daje możliwość szybszego rozpoczęcia realizacji inwestycji z zagwarantowanym najmem i źródłem finansowania spłaty kredytu na budowę, a najemca ma możliwość już na etapie budowy odpowiednio zaplanować i dostosować powierzchnie przeznaczone pod swoją działalność. Często też najemca z umową pre-let staje się głównym najemcą budynku, co pozwala mu umieścić logo na fasadzie, a także w przypadku stosunkowo dużej powierzchni najmu zmienić nazwę projektu. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy takiego rozwiązania czyli dużo bardziej atrakcyjne stawki czynszów. W kontekście analiz mówiących o utrzymujących się stawkach czynszu na niezmienionym poziomie oraz presji na ich podwyższenie, w roku 2012 wielu przyszłych najemców może przekonać się do wybrania rozwiązania pre-let.

autor: Rafał Krzemień, Grupa PHN S.A.

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.