Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wzrosła liczba oddawanych mieszkań

tagi tematyczne mieszkanie od dewelopera raport rynek pierwotny

41 819 - tyle mieszkań zostało oddanych do użytkowania w I kw. 2009 roku. To o 18 procent więcej niż przed rokiem, kiedy w I kw. oddano 35 408 lokali.

Tak duża liczba mieszkań to efekt ożywienia na rynku nieruchomości sprzed półtora roku. Cykl budowlany trwa średnio 18 miesięcy, tak więc inwestycje teraz oddawane to te, których budowa rozpoczęła się na fali boomu czyli w 2007r. Ponieważ spowolnienie budownictwa rozpoczęło się od połowy 2008 roku można spodziewać się, że do końca roku zostanie oddanych prawie tyle samo mieszkań co w roku ubiegłym (165 189). Coraz mniej nowych mieszkań będzie pojawiać się od przyszłego roku, ponieważ na obecny rok deweloperzy zapowiedzieli wstrzymanie prawie 80 proc. swoich inwestycji. Wpłynie to na pewno na obniżenie podaży mieszkań w najbliższych latach, czego konsekwencją będzie powrót do sytuacji sprzed boomu, kiedy lokali było zdecydowanie za mało. Wtedy ceny mieszkań znów pójdą w górę, chociaż prawdopodobnie nie będzie to aż tak szalone tempo jak kilka lat temu.

W samym marcu tego roku oddano 11 939, czyli 15 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (10 339 mieszkań) i 22 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2008 r. (9 791 mieszkań). Zarówno te liczby jak i dane z całego kwartału pokazują, że największa aktywność deweloperska przypadła na drugą połowę 2007. Oznacza to, że najwięcej inwestycji powstawało w momencie, kiedy ceny były na najwyższym poziomie. Osoby, które wtedy kupiły mieszkania w celach inwestycyjnych raczej nie będą teraz ich sprzedawać, ponieważ obecne ceny są już niższe niż przed rokiem, tak więc mają zbyt wiele do stracenia. Można spodziewać się, że większość z nich zdecyduje się na wykończenie i wynajęcie swoich lokali. Dzięki temu w najbliższych miesiącach powinno pojawić się bardzo dużo mieszkań pod wynajem, w sutek czego możemy spodziewać się lekkiej korekty na tym rynku. Jednak nawet jeśli ceny najmu nieznacznie się obniżą to i tak jest to nadal opłacalna forma inwestowania w nieruchomości, a dla tych, którzy kupili mieszkania na cenowym szczycie jedyna ucieczka przed straceniem zainwestowanych pieniędzy.

autor: źródło: Home Broker; Aleksandra Szarek

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.