Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Z upałem w mieszkaniu można skutecznie walczyć, ale to kosztuje

tagi tematyczne klimatyzacja klimatyzacja w domu klimatyzatory mieszkanie klimatyzacja upał upał w domu upał w mieszkaniu
klimatyzator
klimatyzator

Upał w mieszkaniu można ograniczyć wybierając lokal o odpowiednim położeniu, czyli mniej narażony na działanie słońca. Później pozostaje walka z gorącem, w której skuteczną bronią są rolety, wyłączenie zbędnych urządzeń elektrycznych czy wreszcie zakup klimatyzatora. Urządzenie takie dla 50–metrowego mieszkania kosztuje średnio 6 tys. zł i podnosi lipcowy rachunek za prąd o minimum 90 zł.

Przez Polskę wciąż przechodzi fala upałów. W sobotę w wielu miejscach temperatura przekroczyła 30 ºC. Chociaż w naszym klimacie upalnych dni jest w roku niewiele, to są wyjątkowo dokuczliwe. Dlatego o problemie tym warto pomyśleć już na etapie wyboru mieszkania. Położenie lokalu w budynku ma bowiem duży wpływ na nasłonecznienie, a ono jest kluczowym czynnikiem przesądzającym o temperaturze w mieszkaniu.

Od południa cztery razy cieplej

Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez okna, dlatego bardzo ważne jest, na którą stronę świata są one zwrócone. W ciągu godziny od strony południowej do mieszkania dostać może się bowiem aż cztery razy więcej ciepła niż od północy. Położenie lokalu w budynku ma także wpływ na to, ile ciepła przenika do lokalu od dachu i przez ściany. Źródła te dostarczają jednak nawet kilkanaście razy mniej ciepła niż okna. Warto jednak pamiętać, że nagrzane mury oddają ciepło długo po zachodzie słońca. Można przyjąć, że przez okna 50 – metrowego mieszkania w ciągu dwóch do trzech godzin może dostać się tyle ciepła, co przez dach i ściany przez całą dobę.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to co jest wadą mieszkania w okresie upałów – przede wszystkim jego usytuowanie od strony południowej – staje się zaletą jesienią czy zimą (więcej światła, mniejsze koszty ogrzewania).

ciepło dostarczane

Rolety obniżą temperaturę w mieszkaniu

W przypadku gdy mieszkamy już w konkretnym lokalu, którego nie zamierzamy zmieniać, pozostaje nam walczyć z upałem stosując żaluzje, rolety, a nawet zwykłe zasłony. Najbardziej skuteczne są wszelkiego typu rolety instalowane na zewnątrz budynku, ponieważ nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale także zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania.

W upalne dni ogranicz korzystanie z urządzeń elektrycznych


Z gorącem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, szczególnie w szczycie upału. Najwięcej ciepła wytwarzają: lodówka, telewizor, oświetlenie czy kuchenka mikrofalowa. Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, ile dostanie się w południe do mieszkania w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.

wewnetrzne zrodla ciepla

autor: Bartosz Turek, Robert Wrzosek, Katarzyna Siwek, Home Broker

aktualizacja: 10.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.