Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup domu pod miastem… i co dalej?

tagi tematyczne dom pod miastem osiedle domów jednorodzinnych Osiedle Książenice zakup domu
Osiedle Książenice - domy jednorodzinne niedaleko Warszawy
Osiedle Książenice - domy jednorodzinne niedaleko Warszawy

Wokół Warszawy, wzdłuż głównych szlaków dojazdowych do centrum stolicy powstają osiedla domów jednorodzinnych. Kupując dom w takiej lokalizacji z jednej strony zyskujemy przestrzeń, ciszę i wymarzony krajobraz za oknem, ale z drugiej strony dostęp obiektów kultury, centrów handlowych, sportowych i rozrywki staje się bardzo ograniczony i wymaga wizyty w... stolicy, od której w weekend tak bardzo chciałoby się uciec.

Dlatego też warto przyjrzeć się ciekawym inicjatywom osiedlowych społeczności. Na przykład taka prężnie działająca grupa mieszkańców z powodzeniem realizuje swoje projekty na osiedlu w podwarszawskich Książenicach.

Osiedle Książnice – dobrze zorganizowana lokalna społeczność
Sąsiedzi – to w zwykłym, miejskim blokowisku zwykle osoby zupełnie anonimowe. Natomiast na osiedlu domów w podmiejskich miejscowościach sąsiedzi są niezastąpieni. Decydują o tym nie tylko względy praktyczne (pożyczenie najprostszych domowych zasobów), czy bezpieczeństwa (przypilnowanie domu w trakcie nieobecności właścicieli). Do Książenic, gdzie powstaje osiedle domów jednorodzinnych, od 2000 roku sprowadziło się około 220 rodzin z różnych rejonów Polski. Wraz z rosnącą liczbą mieszkańców rośnie potrzeba poznania się i wymiany doświadczeń. Siłą napędową integrującą i inspirującą mieszkańców osiedla były książenickie Mamy. Powstała nieformalna grupa mieszkańców Zróbmy Coś Razem, która zrealizowała z wielkim powodzeniem inicjatywę „Książenice. Sąsiedzi - Sąsiadom”. Uczestnicy grupy wspólnie napisali wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu Działaj lokalnie, organizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My. Książenicki projekt otrzymał najwyższą liczbę punktów i maksymalne dofinansowanie. W ramach inicjatywy odbyły się: rajd rowerowy, warsztaty fotoreportażu, gry terenowe, sporty pod chmurką, wyprzedaż garażowa oraz wiele innych wydarzeń, w których animatorami byli mieszkańcy Książenic i okolic. Najcenniejsza była wymiana doświadczeń i wspólne spędzanie wolnego czasu.
Drugi projekt, „Być rodzicem…w Książenicach” zrealizowała Fundacja Miasto -  Ogród Książenice. Był to cykl warsztatów i wykładów, na który składały się zajęcia dla rodziców z zakresu wychowania, sposobów spędzania wolnego czasu czy najczęstszych błędów i wyzwań wychowawczych. Była również okazja do matematycznych zabaw, nauki carvingu, wspólnego rodzinnego gotowania oraz nauki zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zobacz także: Dom z ogrodem to dobra inwestycja

Osiedle Książenice

Wydarzenia zorganizowane w 2011 roku sprawiły, że mieszkańcy Książenic nie tylko mieli okazję by lepiej się poznać, ale również otrzymali możliwość spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób bez organizowania wyjazdów do Grodziska czy Warszawy. W efekcie powstało też pole do tworzenia kolejnych projektów odpowiadających zainteresowaniom i potrzebom mieszkańców Książenic.

2012 pomysłów na nowy rok?
Popularność sąsiedzkich inicjatyw sprawiła, że na 2012 rok również zaplanowano wiele ciekawych projektów przygotowanych w oparciu o potrzeby mieszkańców. W tym celu Fundacja Miasto – Ogród Książenice otwiera klub Pod Dobrym Adresem. Będzie to miejsce, w którym organizowane będą imprezy kulturalne, warsztaty i spotkania kreatywne. Szczegóły inicjatyw można śledzić na stronach internetowych fundacjaksiazenice.org oraz ksiazenice.info

Dobrze funkcjonująca społeczność lokalna może być źródłem pozytywnych inicjatyw, przynoszących otoczeniu wiele korzyści. Książenice to wśród nowych lokalizacji inwestycyjnych szczególny wyjątek. Zwykle wspólna inicjatywa mieszkańców nowego osiedla ogranicza się jedynie do prób zorganizowania placu zabaw czy walki o naprawienie przez władze lokalne drogi dojazdowej.
Dlatego wybierając określoną lokalizację na nasz wymarzony dom warto wziąć pod uwagę czy realizacja hobby, zainteresowań naszych i naszych dzieci nie będzie wiązała się z koniecznością pokonywania długich dystansów w kierunku najbliższego miasta. Jak pokazuje przykład Osiedla Książenice – wcale tak być nie musi.

autor: Źródło: Agri-Rol S.A.

aktualizacja: 29.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.