Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup działki rekreacyjnej

tagi tematyczne domek letniskowy działka rekreacyjna działki nad jeziorem mazury nieruchomości wakacyjne
działka nad jeziorem
działka nad jeziorem

Własna nieruchomość w atrakcyjnym zakątku Polski może być miejscem wypoczynku, a także opłacalną inwestycją. Na wzrost wartości działki rekreacyjnej oraz zainteresowanie najemców można liczyć zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość będzie zlokalizowana w miejscu atrakcyjnym pod względem turystycznym i krajobrazowym.

Wybór działki letniskowej
Do zakupu działki rekreacyjnej, podobnie jak w przypadku zakupu każdej innej nieruchomości powinniśmy się odpowiednio przygotować. Nie warto podejmować decyzji pod wpływem emocji czy chwilowego zauroczenia pięknem okolicy. Dobrze jest na samym początku poszukiwań założyć, czego właściwie szukamy i konsekwentnie trzymać się przyjętych założeń, które powinny być oparte przede wszystkim na planowanym przez nas sposobie wykorzystywania nieruchomości.

Konsekwencją przyjęcia planowanego sposobu wykorzystywania działki będzie określenie dwóch najważniejszych kryteriów, na których oprzemy nasze poszukiwania - preferowanej lokalizacji oraz przeznaczenia działki.

Zobacz także: działki na Mazurach, powierzchnia do 5000 m2

Wybór lokalizacji logicznie byłoby uzależnić od zainteresowań przyszłych użytkowników nieruchomości (np. jeśli lubimy wędkować, warto kupić działkę w pobliżu zbiornika wodnego, który oferuje taką możliwość). Ważny jest również czas oraz częstotliwość użytkowania nieruchomości. Jeśli będziemy wypoczywać na działce w weekendy, nie może ona być za bardzo oddalona od naszego miejsca zamieszkania, ponieważ długie podróże mogą zniechęcić do korzystania z nieruchomości.

Podczas poszukiwań, zwróćmy uwagę na to, co oferuje nam okolica. Wartość użytkowa nieruchomości rekreacyjnej znacznie wzrasta, jeśli jest położona w miejscu o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Nie mniej ważne jest bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości. Po pierwsze ze względu na komfort jej użytkowania. Po drugie, od tego może zależeć przeznaczenie działki, czyli to, co będziemy mogli na niej wybudować. Sprawdźmy więc dokładnie, czy nasze zamierzenia będą możliwe do zrealizowania.

Działka nad jeziorem Ińsko, cena 27 tys. zł:

Działka nad jeziorem Ińsko
fot.: Róża Nieruchomości
Działka nad jeziorem Ińsko
fot.: Róża Nieruchomości
Działka nad jeziorem Ińsko
fot.: Róża Nieruchomości

Zabudowa działki rekreacyjnej
O tym, co możemy wybudować na działce, decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby sprawdzić, czy zabudowa jest w ogóle możliwa, a jeśli tak, to jakie warunki musi spełniać, wystarczy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie działki i pobrać wypis i wyrys z planu. W przypadku, gdy teren na którym leży nieruchomość nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o przeznaczeniu działki rozstrzyga wydana przez gminę decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli sprzedający posiada wydaną decyzje o warunkach zabudowy, możemy ją po transakcji zakupu „przepisać” na naszą osobę.

Warto wiedzieć, że w polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Potocznie jest to po prostu nieruchomość wykorzystywana w celach rekreacyjnych lub grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych przez gminę jest przeznaczony pod działalność rekreacyjną.

Procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę domu letniskowego nie różnią się od procedur, które musimy przebrnąć przy budowie domu całorocznego. W obu przypadkach musimy dysponować m.in. projektem budynku, projektem zagospodarowania działki oraz warunkami technicznymi dostawy poszczególnych mediów. Wszystkie wymagane prawem dokumenty musimy złożyć w starostwie powiatowym.

Pozwolenia na budowę nie musimy uzyskiwać w przypadku budowy m.in. wolno stojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. W tym przypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy odpowiednim organom administracji architektoniczno-budowlanej. 

Rynek działek rekreacyjnych

Rynek działek, które można wykorzystać pod rekreację jest w naszym kraju na tyle zróżnicowany, że nie jest trudno znaleźć nieruchomość odpowiadającą nawet wysokim wymaganiom. Zakres cen jest bardzo szeroki. Najdroższe działki zlokalizowane są w modnych kurortach wakacyjnych. Osoby ceniące spokój mogą wybierać spośród znacznie tańszych nieruchomości zlokalizowanych dalej od cywilizacji. Często dobrym pomysłem okazuje się zakup gospodarstwa rolnego z zabudową siedliskową. Zabudowa siedliskowa, w przeciwieństwie do typowej zabudowy mieszkalnej, może być wzniesiona na gruncie rolnym. Aby samemu wznieść na gruncie rolnym tego typu zabudowania trzeba jednak spełnić określone warunki (trzeba mieć wykształcenie rolnicze lub pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego).

autor: Wojciech Porębski, Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości; fot. Kancelaria Nieruchomości Tyszo, Bracia Sadurscy

aktualizacja: 05.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.