Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup mieszkania: co zamiast Rodziny na swoim?

tagi tematyczne dopłaty do kredytów dopłaty rządowe kredyt hipoteczny Rodzina na swoim zakup mieszkania
bloki
bloki

Z programu Rodzina na swoim skorzystało ponad 151 tysięcy osób kupujących domy i mieszkania. Jednak z końcem 2012 roku rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych przestaje obowiązywać. Jakie są perspektywy uzyskania wsparcia finansowego przy zakupie mieszkania w kolejnym roku?

Od wielu miesięcy już wiadomo, że kończy się wsparcie finansowe ze strony państwa dla kupujących mieszkania. Program Rodzina na swoim obowiązuje tylko do końca 2012 roku. Warto więc sprawdzić, czy istnieje szansa na innego rodzaju dotacje, czy może będziemy musieli radzić sobie sami.


Kończy się Rodzina na swoim

Program rządowych dopłat funkcjonuje od 2007 r. Dzięki niemu potencjalny nabywca nieruchomości może starać się o dopłatę do prawie połowy odsetek od zaciągniętego kredytu aż przez pierwsze osiem lat. Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także single. Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest brak własnej nieruchomości mieszkalnej. Istotny jest również wiek kredytobiorcy - górna granica to 35 lat. Metraż domu nie może być większy niż 140 mkw. Część deweloperów bierze te kryteria pod uwagę przy planowaniu i realizacji swoich inwestycji. - Deweloper Novum Plus ma jeszcze w swojej ofercie domy, które powierzchniowo spełniają wymogi uzyskania dopłaty do kredytu. Są to domy jednorodzinne wolno stojące, parterowe o powierzchni 139,62 mkw, domy w zabudowie bliźniaczej o pow. 129,90 mkw. oraz domy szeregowe o pow. 133,89 mkw. Decydując się na dom na Osiedlu Rozalin przy sprawnym przeprowadzeniu procedury kredytowej, można go jeszcze kupić z dopłatą państwową do kredytu - mówi Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus, budującej Osiedle Rozalin w podpoznańskim Lusówku.

Coraz tańsze mieszkania - zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tys. zł

Z Rodziny na swoim skorzystać mogą także osoby, które planują zakup mieszkania. Jednak ze względu na restrykcyjne limity dotyczące ceny, oferta mieszkań spełniających kryteria programu jest bardzo ograniczona, zwłaszcza na rynku wtórnym. Ponadto, powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw (w przypadku singli - 50 mkw). Inne warunki są takie, jak w przypadku zakupu domu. - Z początkiem drugiego kwartału 2012 r. zmieniły się limity cen mieszkań, które można było kupić korzystając z programu Rodzina na swoim. Ta zmiana pozwoliła nam zaoferować lokale, które nabyć można z dopłatą państwową. Są to mieszkania 2- i 3-pokojowe - mówi Łukasz Ferchmin, menadżer ds. marketingu i rozwoju firmy OKRE Development budującej osiedle Na Skraju Lasu przy rezerwacie Żurawiniec na poznańskich Naramowicach.


Deweloper pomoże?

Jak wynika z danych Open Finance z czerwca 2012 r., od początku istnienia Rodziny na swoim z dopłat skorzystało ponad 151 tys. klientów, którzy zaciągnęli kredyty na łączną kwotę 27,7 mld zł. Nie dziwi zatem, że wielu specjalistów jest zdania, że konieczne jest stworzenie alternatywy dla tego programu. Dla osób, które planowały, ale nie zdążą już do końca tego roku skorzystać z finansowego wsparcia w nabywaniu własnego mieszkania, być może pojawi się kilka rozwiązań.
Rodzina na swoim jest atrakcyjna nie tylko dla nabywców, ale także dla deweloperów, którzy wprowadzili do swojej oferty nieruchomości spełniające wymogi programu, poszerzając dzięki temu grono potencjalnych klientów. Dlatego również oni mogą odczuć skutki zakończenia programu - może się zdarzyć, że pozbawione państwowego dofinansowania osoby nie będą już mogły pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że deweloperzy również zaczną zastanawiać się, jak wypełnić lukę, która pozostanie po zniknięciu Rns. Pojawiła się na przykład idea, aby to deweloper współfinansował kredyt zaciągany przez osoby, które chcą kupić od niego mieszkanie. Na razie takie pomysły pojawiają się jednak bardzo sporadycznie i dopiero w przyszłości okaże się, które firmy zdecydują się na tego typu usługę dla swoich klientów.


Najpierw wynajem mieszkania a później zakup

Innym sposobem na wsparcie w nabywaniu mieszkań lub domów może okazać się tak zwany leasing nieruchomości. Aktualnie jest on dostępny jedynie dla firm, przedsiębiorstw i osób prowadzących własną działalność gospodarczą i dotyczy jedynie szeroko pojętych nieruchomości użytkowych: biur, magazynów czy też hal fabrycznych. Jednak niewykluczone, że w przyszłości taki leasing będzie możliwy również w przypadku osób prywatnych i nieruchomości mieszkalnych. Pewne kroki podjęło również Ministerstwo Infrastruktury w zakresie zmian programu budownictwa czynszowego. Jeśli prace Ministerstwa przyniosłyby pożądany skutek, lokatorzy, którzy sfinansowaliby część kosztów budowy nieruchomości, mogliby mieć zagwarantowane tak zwane „dojście do własności". Po wpłaceniu wkładu własnego o określonej wysokości w ramach tego rozwiązania uzyskiwałoby się prawo najmu określonego lokalu. Na opłacany co miesiąc czynsz składałyby się nie tylko koszty eksploatacyjne, ale także pewnego rodzaju rata ustalana na podstawie kosztów wybudowania danej nieruchomości, która - w odróżnieniu od kredytu bankowego - trafiałaby do dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Tym sposobem najemca co miesiąc nabywałby prawo własności coraz większej części nieruchomości, ostatecznie dochodząc do pełnej własności. To rozwiązanie mogłoby zainteresować w szczególności osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Na razie jednak nie istnieje gotowy projekt ustawy, a zgodnie z ustawą o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, termin zobowiązujący Radę Ministrów do przedstawienia zamierzeń zastąpienia programu Rodzina na swoim mija dopiero 31 marca 2013 r.

A więc póki co, w następnych latach nie można liczyć na pomoc państwa przy zakupie mieszkania. Może więc firmy deweloperskie rozpoczną wprowadzanie różnorodnych programów ułatwiających nabywanie i finansowanie mieszkań?

 

autor: Źródło: LTM Communications

aktualizacja: 09.08.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.