Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup mieszkania - rząd opracowuje nowe formy pomocy przyszłym właścicielom nieruchomości

tagi tematyczne Rodzina na swoim TBS wykup mieszkania zakup mieszkania
nowe osiedla
nowe osiedla

Zapowiadany koniec programu Rodzina na swoim zbliża się wielkimi krokami i już od 2013 roku przestanie funkcjonować. Podobnie, jak program zakładający zwrot podatku VAT za materiały budowlane, który ma się skończyć w 2014 roku. Rząd właśnie rozpoczyna prace nad programami, które pomogą sfinansować zakup mieszkania.

Nowe formy pomocy dla osób planujących zakup mieszkania
Rząd pracuje obecnie nad inną formą pomocy przyszłym właścicielom – zamierza w 30% finansować koszty budowy mieszkań w ramach funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego. Najważniejszym założeniem takiej pomocy jest to, że TBS nie będzie mógł finansować budowy ze środków przyszłych lokatorów, a co za tym idzie, nie będą oni mieli możliwości wykupienia nieruchomości, a jedynie wynajmu. Takie prawo będzie jednak przysługiwać tym, którzy posiadają już mieszkania w TBS-ach i partycypowali w kosztach ich budowy. Obecnie, mimo że wielu lokatorów sfinansowało inwestycję nawet w 30%, a w czynszu spłacają kredyt -  nie mają oni możliwości wykupienia mieszkania. Po wejściu w życie zmian, TBS-y będą mogły samodzielnie podjąć decyzję o sprzedaży mieszkań na warunkach rynkowych.

Zobacz także: Lublin, mieszkania na sprzedaż

Deweloperzy będą budowali mieszkania pod wynajem
Rząd chce także zachęcić inwestorów do budowy nieruchomości pod wynajem na zasadach komercyjnych. Program ten będzie umożliwiał najemcom mieszkań ich wykupienie, jeśli poniosą koszty budowy – maksymalnie w 50%. Inwestorem może być deweloper, spółdzielnia, TBS. Osoby zainteresowane wykupem, czyli społeczna grupa mieszkaniowa, będą mogły pozostałą część kosztów budowy spłacić w czynszu i stać się właścicielami nieruchomości. Może to nastąpić jednak nie wcześniej, niż po upływie 5 lat najmu. Do tego czasu obowiązywać ma umowa zawarta na zasadach tzw. najmu okazjonalnego – oświadczenia składanego notarialnie przez najemcę, że wyprowadzi się na żądanie właściciela w razie niedotrzymania warunków umowy. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo inwestycji – zadłużonego lokatora będzie znacznie łatwiej niż dotychczas wykwaterować z mieszkania.

autor: Źródło: Lipińscy Domy

aktualizacja: 04.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.