Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup mieszkania. Sprawdź sposób ogrzewania mieszkania

tagi tematyczne nowe mieszkania ogrzewanie mieszkania zakup mieszkania

Inwestor, lokalizacja, okoliczna infrastruktura, cena za metr kwadratowy – to nie wszystkie elementy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę szukając nowego mieszkania. Niezwykle istotny jest również standard budynku czyli między innymi sposób jego ogrzewania, ponieważ najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie mieszkania.

Na koszyk stałych opłat, jakie co miesiąc muszą być regulowane z domowego budżetu, składają się m.in. opłaty za prąd, gaz, ciepłą wodę, centralne ogrzewanie. Biorąc pod uwagę dane GUS-u, można zauważyć, że łączny udział wydatków na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii wzrasta: w 2009 roku ogółem o 0,8% (w tym na energię elektryczną o 0,6%) w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 19,7% . W większości polskich gospodarstw domowych jest wiele sprzętów elektronicznych i elektrycznych, jednak najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie – stanowi ono aż 71% udziału w całkowitym zużyciu energii przez gospodarstwa domowe. Poszukując odpowiedniego mieszkania do zakupu czy wynajmu, warto sprawdzić przyszłe koszty eksploatacyjne, których istotnym elementem są koszty ogrzewania. 

Zobacz także: Świadectwo energetyczne: konieczność czy zbędny wydatek?

- Osoby kupujące mieszkanie, bez względu na to, czy jest to inwestycja z rynku wtórnego, czy z pierwotnego, powinny zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze, w jaki sposób budynek będzie zasilany w ciepło – czy za pomocą instalacji elektrycznej, czy będą to indywidualne kotłownie korzystające z gazu lub oleju opałowego, czy też będzie to ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej. Po drugie, powinny zapytać dewelopera lub administrację o efektywność energetyczną budynku, np. czy przeszedł on termomodernizację – wyjaśnia Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Ceny energii elektrycznej i paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła, jak na przykład gazu, czy oleju opałowego, są bardzo zróżnicowane. Wiedząc, w jaki sposób blok jest ogrzewany, możemy oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne. - Do ogrzania mieszkania o powierzchni 50 m2 zużyjemy ok. 32 GJ przez cały rok. Użytkownicy ciepła sieciowego za taką ilość energii zapłacą ok. 1 013 zł netto rocznie (węzeł odbiorcy). Osoby korzystające z ogrzewania gazem wydadzą w skali roku więcej o ok. 530 zł netto, a energią elektryczną – o ponad 2000 zł netto – wylicza Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Ciepło sieciowe jest tańsze od ciepła pochodzącego z indywidualnych kotłowni zasilanych gazem o ok. 35%, od oleju opałowego o ok. 60%, a w przypadku ogrzewania energią elektryczną nawet o ok. 70%.

Poza kosztami ogrzewania, warto również zwrócić uwagę na względy ekologiczne. Wiele rozproszonych kotłowni generuje większe zanieczyszczenie środowiska.
- Duże, profesjonalne źródła, takie jak elektrociepłownie czy ciepłownie, produkujące ciepło, które trafia do sieci, przestrzegają norm związanych z ochroną środowiska, m.in. korzystają z zaawansowanych technologii oczyszczania spalin. Dodatkowo, w przeciwieństwie do lokalnych kotłowni, podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym standardów ich emisji – dodaje Piotr Stachowiak.

Co jeszcze wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie? Na pewno istotna jest efektywność energetyczna budynku. Współcześnie budowane osiedla są bardziej energooszczędne – zużywają 22% energii mniej, niż te budowane przez 1985 rokiem. Jest to związane przede wszystkim z jakością używanych obecnie materiałów, takich jak izolacje termiczne ścian czy nowoczesne i szczelne okna. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy zwrócić uwagę na stan okien, instalację grzewczą i ocieplenie budynku. Zapytajmy, czy budynek przeszedł termomodernizację.
- Najwięcej ciepła w mieszkaniu tracimy przez okna – im większa powierzchnia okien, tym więcej wydamy na ogrzanie pomieszczenia. Istotne jest, by były one szczelne – wymieniając nieszczelne okna na nowe, możemy zmniejszyć straty ciepła przez nie nawet o połowę. Sprawdźmy również, czy grzejniki działają prawidłowo i mają sprawne zawory termostatyczne, które pozwolą nam na regulację temperatury i ekonomiczne gospodarowanie ciepłem – wyjaśnia Marcin Pałczyński.
Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie ogrzewane ciepłem sieciowym, możemy mieć pewność, że jest to niezawodny i bezpieczny w eksploatacji sposób ogrzewania. Nie będziemy martwić się o dostawy ciepła, konserwację urządzeń ani ich obsługę, a wszystkie te czynniki zapewnią nam komfort cieplny w nowym lokum.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
  1 Budżet gospodarstw domowych w 2009 roku, GUS, 2010
  2 Efektywność wykorzystania energii w latach 1995 – 2002, GUS, 2007
  3 Uśrednione wyliczenie kosztów. Aktualne porównanie cen jest dostępne na stronie
www.spec.waw.pl

autor: Eksperci kampanii Warszawskie Ciepło

aktualizacja: 31.07.2011

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.