Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Jak kupić grunt na licytacji?

tagi tematyczne ceny nieruchomości licytacja komornicza przetargi zakup nieruchomości na licytacji
dom działka, Suwalszczyzna
dom działka, Suwalszczyzna

Niewiele osób decyduje się na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej. Niechęć do udziału w licytacjach wynika z obawy przed skomplikowanymi procedurami i ewentualnymi problemami z udokumentowaniem pełnego prawa własności nieruchomości. Jak więc bezpiecznie kupić nieruchomość na licytacji?

Licytacje komornicze stwarzają możliwość nabycia nieruchomość w atrakcyjnej cenie, jednak  z uwagi na gąszcz towarzyszących im przepisów, niewiele osób decyduje się na taką formę zakupu. Proces ten, wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowany, szczególnie gdy przyswoimy sobie kilka rządzących nim reguł.

W licytacji może uczestniczyć właściwie każdy, kto spełni wymagania wskazane w Kodeksie Postępowania Cywilnego, czyli wpłaci rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania. Przepisy dotyczące egzekucji gruntów wskazują jednak na pewne wyłączenia. W licytacji nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby, których obecność na licytacji ma charakter urzędowy.

Warto również wiedzieć, że egzekucja z nieruchomości regulowana jest przez przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego, Art. 921-1040. Jak każda egzekucja, jest wynikiem wydania przez sąd tytułu do tej egzekucji, na przykład w formie nakazu zapłaty bądź wyroku z tytułu nieuregulowania przez dłużnika zobowiązań. Ogłoszenie o licytacji powinno być upublicznione 2 tygodnie przed terminem, w budynku sądowym, lokalu gminy oraz w lokalnym dzienniku wydawanym w danej miejscowości.

Aby wystawić nieruchomość na sprzedaż, komornik musi na początku oszacować jej wartość. Czynności tej nie wykonuje osobiście, ale powołuje licencjonowanego rzeczoznawcę. Cena wywoławcza na pierwszej licytacji wynosi trzy czwarte sumy oszacowania (75%). Oznacza to, że jeżeli nieruchomość zostanie wyceniona na 200 tys. zł, to jej cena wywoławcza na licytacji wyniesie 150 tys. zł. Jeżeli podczas pierwszej aukcji nie znajdzie się chętny na nieruchomość, to podczas drugiej licytacji cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Jeśli i tym razem nikt nie będzie chciał nabyć danej nieruchomości, egzekucja z tej nieruchomości jest umarzana i może być ponownie wszczęta dopiero po upływie roku.

Niechęć do udziału w licytacjach wynika nie tylko z obawy przed procedurami towarzyszącymi nabywaniu nieruchomości. Kupujący boją się również problemów związanych z ewentualnym udokumentowaniem pełnego prawa własności do nieruchomości. - Nabycie nieruchomości w drodze licytacji jest nabyciem pierwotnym,  dlatego nie powinniśmy się martwić o obciążenia hipoteczne. Nie trzeba obawiać się wad prawnych dotyczących własności, gdyż z kwot odzyskanych z licytacji danej nieruchomości, wierzyciele hipoteczni są spłacani w pierwszej kolejności – przekonuje  Wojciech Głodny z Pragma Collect  zajmującej się obsługą wierzytelności.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że licytowana nieruchomość stanie się naszą własnością, warto w obwieszczeniu o licytacji sprawdzić numer księgi wieczystej lub numery działek, które są przedmiotem licytacji. Dysponując takimi danymi możemy w sądzie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Dowiemy się wówczas, czy dla danej nieruchomości została ustanowiona służebność osobista, ograniczająca  pełne prawo własności do niej.

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja, dlatego dla zainteresowanych przewidziano możliwość jej wcześniejszego obejrzenia. W obwieszczeniu o licytacji danej nieruchomości znajdziemy informację, w jakim terminie można ją oglądać.  Potencjalny nabywca może również zajrzeć do operatu szacunkowego, będącego dokumentem urzędowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat wartości danej nieruchomości. Dobrze jest z tej możliwości skorzystać, gdyż ekspert może dostrzec więcej ewentualnych wad niż my sami, a po wygranej aukcji, nie będziemy już mogli zgłosić reklamacji lub domagać się obniżenia ceny.

Wygrana licytacja komornicza oznacza, że jesteśmy zobowiązani uiścić należną kwotę w określonym czasie. Zgodnie z przepisami, sąd po uprawomocnieniu się postanowienia o tzw. przybiciu, wzywa nabywcę do zapłaty ceny nieruchomości w terminie 14 dni. Suma jest oczywiście pomniejszona o kwotę wpłaconej przed licytacją rękojmi. Możemy złożyć w sądzie wniosek o przedłużenie terminu zapłaty, co jest bardzo istotne w przypadku, gdy kupujący ubiega się o kredyt. Jednak termin ten nie może być dłuższy niż jeden miesiąc.
 
Dzięki organizowanym licytacjom komorniczym możemy nabyć nieruchomość w atrakcyjnej, zazwyczaj niższej od wartości rynkowej cenie. Warto zastanowić się nad korzystaniem z takich okazji, tym bardziej, że wbrew pozorom cała procedura licytacji nie jest aż tak skomplikowana i niebezpieczna.

autor: źródło: Pragma Collect

aktualizacja: 05.02.2014

Polecane artykuły
Kupno mieszkania lub domu krok po kroku
Kupno własnego domu czy mieszkania wymaga załatwienia wielu formalności. Jeśli...
Grunty rolne coraz droższe
Grunty rolne sprzedawane z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych wciąż drożeją. W trzecim...
Tanieją działki pod budownictwo jednorodzinne
Działki pod budownictwo jednorodzinne sukcesywnie tanieją od kilku miesięcy. Ceny działek...
Modne mieszkanie z antresolą, czyli wyższy poziom życia
Duże mieszkanie z antresolą to alternatywa dla domu jednorodzinnego. Dlaczego? Mieszkanie...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.