Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup ziemi rolnej pod uprawy ekologiczne

tagi tematyczne odnawialne źródła energii OZE rośliny energetyczne ziemia rolna
ziemia rolna
ziemia rolna

Tanieją mieszkania, domy i nieruchomości komercyjne, ale w jednym segmencie rynku nieruchomości od lat systematycznie rosną ceny – jest to ziemia rolna, na którą popyt rośnie z roku na rok.

Wysoki popyt na użytki rolne dobrej jakości nie dziwi, ale może zastanawiać rosnące zainteresowanie ziemią mniej urodzajną czy wręcz nieużytkami, i to wcale nie z przeznaczeniem do odrolnienia, pod budownictwo. Dodatkowo, brak planu miejscowego i ścisłych uwarunkowań staje się plusem!

Sprawdź też: ogłoszenia sprzedaży działek, gruntów, ziemi rolnej

O co tu chodzi? Otóż, rośnie zainteresowanie produkcją roślinną związaną z OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii. Chodzi tu zarówno o ziemię wykorzystywaną pod uprawy roślin energetycznych, jak też pod lokalizację obiektów i instalacji do wytwarzania „zielonej energii”. Z roślin energetycznych pozyskuje się biomasę, używaną właśnie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz biopaliw. Co ciekawe, niektóre gatunki tych roślin, jak np. wierzba wiciowa, trzcina pospolita, topola czy rdest, mają niewielkie wymagania glebowe, mogą więc rosnąć na gruntach niskiej klasy, tj. IV, V i VI, podmokłych lub nieużytkach.

Dodatkową zachętą jest fakt, że za uprawy roślin energetycznych otrzymuje się dopłaty unijne w wysokości do 45 euro za hektar (stawka dopłat aktualizowana jest co roku na podstawie poziomu produkcji w całej UE). Również inwestujący w budowę urządzeń do produkcji zielonej energii mogą liczyć na wsparcie finansowe i szereg przywilejów.

Rząd, aby zachęcić rolników i prywatnych inwestorów, opracował aktualizację systemu wsparcia OZE, ogłoszoną w grudniu 2011 roku. Szczególnie uprzywilejowane są tzw. mikroinstalacje, czyli wytwórcy do 40 kW energii elektrycznej, 70 kW energii cieplnej lub, w przypadku biogazowni, odpowiednio 100 i 130 kW.

Zrozumiały jest więc oddźwięk na rynku nieruchomości. Potwierdzają to dane WGN, dotyczące obrotu ziemią rolną. Od końca 2011 roku poszukiwane są grunty rolne o powierzchni od 0,3 do 6 hektarów, zwłaszcza niskiej klasy. Dobrze, gdy w najbliższym sąsiedztwie lub przez teren przebiega linia niskiego napięcia, oraz gdy teren nie jest objęty planem miejscowym.

Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od rejonu Polski oraz od lokalnej podaży. Średnio mieszczą się w przedziale od 10 do 15 tys. zł za hektar dla gleb niższych klas oraz do 26 tys. zł za hektar dla klas wyższych od I do III.

Można się spodziewać, że popyt na ziemię pod tego typu inwestycje będzie rósł nadal, ponieważ unijne dyrektywy nakazują zwiększanie z roku na rok udziału OZE w ogólnej krajowej produkcji energii. W 2010 roku udział ten wynosił około 7,5%, natomiast do 2020 roku musi wzrosnąć do 14%. Na inwestycje w energię odnawialną przeznaczone zostały środki w wysokości ponad 2 miliardów euro, a końcową datą kwalifikowania kosztów na inwestycje OZE jest 31 grudnia 2015 roku.

autor: Małgorzata Battek, źródło: wgn.pl

aktualizacja: 01.03.2013

Polecane artykuły
Domy i mieszkania energooszczędne - czyli jakie?
Domy energooszczędne charakteryzują się niższym, niż w przypadku budynków tradycyjnych...
Galeria handlowa nie tylko w dużym mieście
W Polsce buduje się coraz więcej galerii handlowych, których powierzchnie nie...
Inwestowanie w nieruchomości - zakup ziemi rolnej
Pomimo wzrostu cen ziemi rolnej, nadal warto kupować ją w celach inwestycyjnych. Na rynku...
Rosną ceny ziemi rolnej
Rok 2012 był kolejnym, kiedy ceny ziemi rolnej sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.