Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zdolność kredytowa już nie spada

tagi tematyczne kredyt hipoteczny zdolność kredytowa

Wakacyjne miesiące przyniosły stabilizację w kwestii zdolności kredytowej. Po wielu miesiącach, kiedy dostępne kwoty kredytów hipotecznych były coraz niższe, w sierpniu analitycy kredytowi odnotowali stałe poziomy zdolności kredytowej.

Od początku 2012 roku zdolność kredytowa Polaków nieustannie zmniejszała się. Składało się na to wiele czynników, takich jak regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (Rekomendacja SII), czy wzrost stawki Wibor. Jednak w sierpniu 2012 roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, zdolność kredytowa praktycznie się nie zmieniła.

Obecnie rodzina, która nie ma żadnych zobowiązań i uzyskuje dochód na poziomie 5000 netto, może zaciągnąć kredyt na 100 procent wartości nieruchomości, w wysokości średnio 345 817 złotych. Jest to kwota niższa niż w lipcu, ale różnica wynosi tylko 5 722 złote, czyli nieco ponad 1,5 procent. Zmiana ta jest spowodowana niewielką korektą średniej marży dla analizowanego przypadku. Część banków podwyższyła oprocentowanie dla kredytów na 100 procent wartości nieruchomości, stąd niewielki spadek zdolności kredytowej dla analizowanego przykładu. W przeciwieństwie do kredytów bez wkładu własnego, minimalnie za to wzrosła zdolność kredytowa osób, które mają wkład własny. Jeśli o kredyt ubiega się tylko jedna osoba, osiągająca dochody na poziomie 7 000 netto, ale mająca 20 procent wkładu własnego wówczas może otrzymać kredyt w średniej wysokości 624 506 złotych. Jest to kwota wyższa o 5 505 złotych (0,89 procent) niż w lipcu 2012.

Ta kosmetyczna zmiana spowodowana jest równie minimalną korektą stawki Wibor, która w ciągu miesiąca spadła z poziomu 5,13 procent do 5,11. Symboliczne obniżenie oprocentowania poskutkowało równie symbolicznym podwyższeniem zdolności kredytowej dla klientów posiadających wkład własny.

Czytaj też: Ustawa deweloperska. Co to jest prospekt informacyjny?

Maksymalna zdolność kredytowa kwiecień 2012 lipiec 2012 sierpień 2012
Singiel 639 405 PLN  619 001 PLN  624 506 PLN
Rodzina 4-osobowa  395 289 PLN  351 539 PLN  345 817 PLN
     Założenia:
- singiel - dochód 7000 netto, brak zobowiązań, 20% wkładu własnego, kredyt na 25 lat
- rodzina - małżeństwo z 2 dzieci, dochód netto 5000, brak zobowiązań, brak wkładu własnego, kredyt na 25 lat

Źródło: Dom Kredytowy Notus S.A.

W ostatnim miesiącu nie zmieniły się zasady liczenia zdolności kredytowej, żaden z banków nie zaostrzył swoich kryteriów przyznawania kredytów. Pozostające na praktycznie takim samym poziomie Wibor, jak i marże kredytowe spowodowały, że zdolność kredytowa Polaków nie uległa zmianie. Po wielu kolejnych miesiącach, kiedy to możliwości zaciągania kredytów ulegały obniżeniu, sierpień jest pierwszym okresem kiedy zdolność przestała spadać. Jednak na odwrócenie dotychczasowego trendu, czyli wzrost zdolności kredytowej, możemy liczyć tylko w przypadku spadku stopy Wibor lub zmian w regulacjach Komisji Nadzoru Finansowego, czego z pewnością nie należy spodziewać się w najbliższych tygodniach.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 09.08.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.