Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zima podnosi koszty utrzymania mieszkań

tagi tematyczne certyfikat energetyczny koszty ogrzewania ogrzewanie ogrzewanie mieszkania termomodernizacja wielka płyta
Domy zimą
Domy zimą

Najbardziej cierpi wielka płyta, najmniej nowe budownictwo. Utrzymanie przeciętnego mieszkania w bloku z wielkiej płyty kosztuje 27% więcej niż w kamienicy lub nowym budownictwie. Jednym z największych składników tych kosztów jest ogrzewanie. W przypadku lokalu w budynku z wielkiej płyty za ciepło można zapłacić nawet dwukrotnie więcej niż w nowym budownictwie.

Niespodziewany atak zimy nie tylko paraliżuje komunikację, ale i skokowo podnosi rachunki za utrzymanie nieruchomości. Jednym z ich największych składników są koszty energii i ogrzewania. Zgodnie z danymi Eurostat w Polsce jest to aż 55% kosztów utrzymania nieruchomości. Pod względem udziału kosztów utrzymania nieruchomości w budżecie przeciętnej rodziny Polska jest drugim z najdroższych krajów w Unii Europejskiej.

Przeciętny koszt utrzymania mieszkania w 15 największych miastach Polski nieznacznie przekracza 400 zł niezależnie od technologii budowy nieruchomości – wskazują dane Home Broker. Wynik niby wyrównany, ale diabeł tkwi w szczegółach. Przeciętna powierzchnia mieszkania w budynku z wielkiej płyty to 52 mkw. podczas gdy w kamienicy będzie to 65 mkw., a w nowym budownictwie kolejne dwa metry więcej. Przeliczając więc koszt utrzymania lokalu na jednostkę powierzchni okaże się, że utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest przeciętnie 27% droższe niż kamienicy lub lokalu zbudowanym w ostatnich 10 latach.

Świadectwo energetyczne, podstawowe informacje >>>


Z czego wynikają takie różnice w czynszach? Głównie z kosztów utrzymania i ogrzania nieruchomości. Nawet dwukrotnie więcej ciepła mogą bowiem wymagać niezmodernizowane budynki z wielkiej płyty, gdzie roczny koszt ogrzania przeciętnego metra kwadratowego mieszkania może sięgnąć blisko 50 zł. Koszt ten mógłby być o połowę niższy w przypadku mieszkań w budynku wzniesionym w technologii wielkopłytowej, ale poddanemu gruntownej termomodernizacji. Inwestycja taka wymaga ocieplenia ścian warstwą styropianu (minimum 12 cm), wymiany okien oraz ocieplenia dachu. Najwięcej bowiem ciepła tracą budynki poprzez okna, wentylację, dach i ściany. Jednostka powierzchni dobrze ocieplonego budynku z wielkiej płyty pochłania podobną ilość ciepła jak w przypadku nowoczesnego bloku.

Koszty utrzymania mieszkania
fot.: Źródło: Home Broker

Najdroższe utrzymanie w Warszawie, a najtańsze w Krakowie
W przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty Warszawiacy płacą miesięcznie 8,6 zł za utrzymanie mkw. lokalu. Jest to o 0,7 zł więcej niż przeciętnie w 15 miastach. Różnice w kamienicach i budynkach współczesnych są jeszcze większe i sięgają odpowiednio 1,5 i 1,1 zł w przeliczeniu na metr. Jest to związanie głównie z kosztami robocizny, które w stolicy są relatywnie wysokie.

Z grona porównywanych miast najmniej za utrzymanie nieruchomości zapłacić należy w stolicy województwa małopolskiego. W przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty mieszkańcy Krakowa płacą miesięcznie 7 zł za utrzymanie mkw. lokalu. Jest to o 0,9 zł mniej niż przeciętnie w 15 miastach. Identycznie jest w przypadku budynków współczesnych. Różnica w przypadku kamienic jest większa i wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na mkw.

Bałtyk obniża rachunki za ogrzewanie
Koszty ogrzewania są oczywiście tym mniejsze im wyższa średnia temperatura zewnętrzna. Zgodnie z danymi wykorzystywanymi przy wydawaniu certyfikatów energetycznych, Polska podzielona została na pięć stref klimatycznych, gdzie ilość ciepła (a więc i koszty) potrzebne do ogrzewania są różne. W Warszawie, czyli w strefie III, koszty ogrzewania są znacznie niższe niż w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Odrobinę lepiej byłoby nad morzem, które łagodzi klimat i zimą podnosi średnią temperaturę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy zachodniej części kraju, gdzie średnioroczna temperatura jest najwyższa. Najgorzej mają oczywiście mieszkańcy gór i polskiego bieguna zimna – Suwalszczyzny, gdzie średnia temperatura jest o ponad 2 stopnie niższa niż w centralnej części kraju.

Temperatury zimą

autor: Bartosz Turek, Home Broker

aktualizacja: 13.12.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.