Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zmiana mieszkania – 5 powodów, dla których decydujemy się na przeprowadzkę

tagi tematyczne przeprowadzka zakup mieszkania zmiana mieszkania
Osiedla mieszkaniowe; fot. Home Broker
Osiedla mieszkaniowe; fot. Home Broker

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu - pochłania zgromadzone oszczędności i wiąże nas z bankiem na długie lata. Być może dlatego większość osób planuje mieszkać w jednym miejscu przez wiele lat. Jednak mogą pojawić się pewne życiowe sytuacje, w których zmiana mieszkania będzie konieczna.

Rodzina się powiększa, a mieszkanie nie
W latach 80. normą było, że rodzina z dwójką dzieci mieściła się w dwóch pokojach. Teraz standardy się zmieniły. Dwa pokoje to minimum dla młodego małżeństwa czy nawet singla (pokój dzienny plus sypialnia). Rodzina z dziećmi potrzebuje więcej przestrzeni. Być może kupując trzypokojowe mieszkanie sądziliście, że na jednym potomku się skończy, a jednak… Czasem zdarzają się lokale, w których niewielkim nakładem można podzielić jeden duży pokój na dwa mniejsze i problem znika (przynajmniej na jakiś czas). Ale w wielu przypadkach nie jest to możliwe i wtedy zmiana miejsca zamieszkania może być nieunikniona.

Przeliczyłeś się z kredytem
Zdarza się, że dochodzi do drastycznego obniżenia zarobków i okazuje się, że 100-metrowy apartament w prestiżowej dzielnicy, zakupiony na kredyt, jest nie do utrzymania. Zamiast brnąć w ślepą uliczkę i wydawać większość pensji na ratę kredytową, lepiej zmienić mieszkanie na mniejsze lub mniej luksusowe, czyli takie, na które nas stać.

Za dużo czasu spędzasz na dojazdach

Mieszkanie pod miastem jest dużo tańsze od takiego samego w centrum. Ma też wiele innych zalet - jest ciszej, więcej zieleni i terenów rekreacyjnych. Ale czas dojazdu do pracy z wielu podmiejskich osiedli jest bardzo długi. Gdy dziennie spędzasz w samochodzie dwie godziny lub więcej, może warto zastanowić się nad zmianą lokalizacji. Tym bardziej, że długie dojazdy, często w korkach, to również dość duże wydatki na paliwo.

Zmieniła się okolica
Kupowaliście mieszkanie w cichej i zielonej dzielnicy, tymczasem przez ostatnich kilka lat w okolicy powstały droga szybkiego ruchu i linia tramwajowa. Oczywiście ułatwiają one dojazdy do centrum miasta, ale fakt, że pierwszy poranny tramwaj przejeżdżający pod oknem sypialni budzi połowę rodziny, nawet przy zamkniętych oknach, jest już nie do zniesienia.
Albo supermarket, który zbudowano tuż za granicą osiedla. Wygodne zakupy bez zakorkowanego dojazdu w sobotnie popołudnie są bardzo praktyczne, ale już codzienne dostawy towaru, które odbywają się pod oknami bloku, znacznie obniżają komfort życia.
Mogą też zmienić się plany gminy co do zagospodarowania skweru nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Zamiast przytulnego zielonego zakątka, powstanie tam kolejny blok mieszkalny. Możliwości przekształcenia okolicy naszego cichego M w nieznośne i hałaśliwe osiedle jest wiele.

Masz dość sąsiadów

Niby uciążliwych sąsiadów można ignorować i nauczyć się z nimi żyć. Ale czasem poziom irytacji sięga zenitu. Na nic zdają się rozmowy, próby negocjacji czy skargi składane we wspólnocie lub spółdzielni. Z nimi nie da się żyć! Wyprowadzka jest oczywiście rozwiązaniem ostatecznym, ale jeśli problem trwa kilka lat, a konflikt narasta i jest coraz gorzej, to tak naprawdę nie pozostaje nam nic innego jak po prostu zmienić miejsce zamieszkania.

Zobacz najnowsze ogłoszenia: mieszkania na sprzedaż

autor: Marcin Krasoń, Home Broker

aktualizacja: 08.10.2014

Polecane artykuły
Mieszkania w Warszawie na osiedlu Miasto Wola
Grupa Waryński i Dantex rozpoczęły sprzedaż mieszkań pierwszego etapu osiedla Miasto...
Open house - dzień otwarty w mieszkaniu na sprzedaż
Open house, czyli organizowanie dnia pokazowego w mieszkaniu czy domu przeznaczonym na...
Jakie mieszkanie kupimy w Warszawie za 300 tysięcy złotych?
Mała kawalerka w centrum, dwa pokoje na Białołęce lub 5-pokojowe mieszkanie na...
Kupno mieszkania obciążonego hipoteką
Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Część...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.